Rozsudek v kauze rasově motivovaných výhrůžek zpěvákovi Radoslavu Bangovi je pravomocný. Dvaatřicetiletý Aleš Rozsíval, kterého za výhrůžky potrestal v lednu prostějovský okresní soud podmíněným trestem, se neodvolal. Odvolání nepodal ani žalobce. Xenofobní a rasově motivované komentáře plné vulgarismů a výhrůžek umístil Rozsíval na zpěvákův profil v prosinci 2016 v souvislosti s jeho postojem ke kontroverzní kapele Ortel.
Rozsudek obdržely obě strany v těchto dnech. „Byl nám doručen rozsudek a během těch osmi dnů jsme si odvolání nepodali. Trest byl uložen podle našeho návrhu. Navrhoval jsem podmínku s dohledem a náhradu škody a přesně tak to soud rozhodl. Vzhledem k tomu, že je již rozsudek v právní moci, nepodal si odvolání ani obžalovaný," řekl státní zástupce prostějovského státního zastupitelství Jiří Jančík.
Rozsívala soud potrestal podmíněným trestem osmnácti měsíců. Odsoudil ho za čtyři trestné činy - za hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatel či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Soudkyně mu uložila také dohled probačního úředníka, zpěvákovi i jeho bratru musí navíc zaplatit náhradu škody. Muži původně hrozily až tři roky vězení.
Muž k soudu, který vynesl rozsudek hned první jednací den, nepřišel. Na policii se původně přiznal a svého jednání litoval, později své doznání i čin zpochybnil.
Příspěvky plné nenávisti, rasového podněcování a vulgarismů umístil muž na profil zpěváka 5. prosince 2016. Reagoval tak na to, že Banga, známější pod pseudonymem Gipsy, tehdy demonstrativně odešel ze sálu během předávání cen Český slavík při vyhlášení skupiny Ortel, jejíž texty jsou označovány za rasistické. Bangovi obžalovaný vyhrožoval smrtí, "plynovou sprchou" či uranovými doly. Muž podle žalobce umístil na síti také nenávistné příspěvky v diskusích týkajících se rehabilitace židovského hřbitova.
V případě Bangy jde o druhého člověka, který za urážky skončil před soudem. V srpnu loňského roku potrestal kladenský okresní soud dvacetiletého studenta Davida Šmída za přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka stovkou hodin veřejně prospěšných prací.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.