Olomoucká zoo se pyšní narozením mláďat lva berberského, dvě o něco starší samice putují na Slovensko

Olomoucká zoo se pyšní narozením 2 mláďat lvů berberských , která dostala jména Terry a Basty. Jsou to jediná odchovaná zvířata tohoto druhu za rok 2013 na světě – v žádné jiné zoo se tyto lvy rozmnožit nepodařilo. Proto je nyní nutné dospělé lvy - kteří se narodili v olomoucké zoo v roce 2005 – poslat do světa. Jsou to holčičky Gina a Buzeta, které nyní putují do slovenské zoo Bojnice, kde na ně čeká lev z německého Neuwiedu. „Aby se jim odjíždělo lépe, bude jim předvoj dělat papírový lyžař se symboly zoo, v níž se narodily, žily a odkud odjedou. Asi ale ne dlouho, protože má plné břicho masa,“ popisuje dárek ošetřovatelka Dana Reisigová.

„Celkový počet lvů berberských v olomoucké zoo po odjezdu 2 samic bude čítat 6 jedinců. Zůstane zde chovný pár Šimon (*2005 Olomouc) a Lilly (*2007 Belfast) a jejich 4 potomci. Zoo Olomouc má doslova „lví“ podíl na zachování populace tohoto poddruhu lva. Prozatím zůstává jedinou zahradou v ČR, v níž se tito lvi rozmnožují. Od roku 1995 se zde narodilo celkem 19 mláďat.  Historicky první lvi berberští přijeli do Olomouce v roce 1979. Základ chovného páru přinesl až rok 1993, v němž ze Zoo Dvůr Králové přišla lvice Zana a o necelé dva roky později z brněnské zoo samec Vilém.“  řekla mluvčí olomoucké zoo, Iveta Gronská.

Celková populace lvů berberských čítá pouhých 77 jedinců a chovají se dnes v 15 zoo v Evropě a ve 2 zoo v Asii. Proto je sestavení chovného páru velmi obtížné – je mezi nimi příliš mnoho příbuzenských vazeb. Místem posledního přírodního výskytu tohoto lva je pohoří Atlas v severní Africe. Samci váží až 270 kg. „Dříve obývali oblast celé severní Afriky. S jejich vyhubením započali už staří Egypťané a v jejich činnosti pokračovali i Římané, kteří lvi odchytávali a používali je k bojovým hrám s gladiátory. Pouze 9 kůží, 1 kostra a několik lebek z berberských lvů jsou zachovány dnes v muzeích. Od 1/2 20. st. je tento poddruh lva považován za v přírodě vyhynulého. Informace o úplném vyhubení vyvrátila před lety zpráva o jejich chovu ve lvinci marockého krále. Ten ve svém soukromém lvinci choval poslední potomky berberských lvů. Z něj se pak rozšířili do jiných zoo,“ dodala Gronská.

Autor: L.Behigerová

Foto: www.zoo-olomouc.cz

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Slovensko, Neuwied, Bojnice, Severní Afrika, Zoologická zahrada Olomouc, ZOO Dvůr Králové, Zoologická zahrada Brno, Belfast, Olomouc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.