I žáci v Olomouckém kraji už znají výsledky přijímaček na střední školy, vzdělávací instituce v regionu vyhlásily druhá kola přijímacího řízení. V první fázi neuspělo 251 uchazečů, což je méně než pět procent z celkového počtu zájemců o další studium.
Napříč Českou republikou letos premiérově proběhlo přijímací řízení na střední školy novou formou, do převážně digitálního systému se zahrnula i prioritizace. Žáci si mohli vybrat tři školy a sestavit je do pořadí podle svých preferencí. Nový systém kvituje radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec (TOP 09): „Podle mě je to perfektní, protože jsme si ušetřili to, co bylo minulý rok. Děti byly přijaté třeba na dvě školy, pak odevzdávaly zápisové lístky a ostatní museli čekat, jestli na ně vyjde řada. Teď to věděly okamžitě. Podle informací z Cermatu se 95,7 uchazečů dostalo na školy už v prvním kole, z toho 70 procent na prioritu číslo jedna, tedy školu, kterou měli jako svou první volbu. Z celkového počtu jen 251 dětí neuspělo a budou mít možnost ještě ve druhém kole,“ řekl Jakubec.
Středa, 15. května 2024, 20:22
Na některé radnice v Olomouckém kraji již lze vyrazit bez klasického občanského průkazu. Úřady v Zábřehu, Přerově nebo Šumperku přijímají elektronický občanský průkaz, který si lidé mohou vytvořit v aplikace eDoklady ve svém mobilním telefonu....
Olomoucký kraj je v úspěšnosti o 1,7 procenta nad republikovým průměrem, se kterým ovšem výrazně pohnula Praha, kde se na střední školu dostalo pouze 83,8 procenta uchazečů. „V Olomouckém kraji evidujeme velmi dobrý výsledek, samozřejmě ve statistice se skryjí různé jednotlivé případy. Vím třeba o dítěti, které se hlásilo na tři gymnázia v Olomouci a nedostalo se nikam. Ale tam asi došlo ke špatnému zhodnocení a rodiče zřejmě nedostatečně diverzifikovali přihlášky. Když to zjednoduším, tak při přihlášení na tři gymnázia v Olomouci se žák pravděpodobně buď dostane na všechna, nebo na žádné. Ty kvality a poptávka jsou na podobné úrovni, toto dítě se mohlo třeba bez problémů dostat na gymnázium v jiném městě. Ale naštěstí ve druhém kole jsou otevřená ještě i místa na některá mimoolomoucká gymnázia,“ podotkl krajský radní.
Právě o gymnázia či obchodní akademie v krajském městě je dlouhodobě nejvyšší zájem, který i násobně převyšuje počet míst poskytovaných žádanými školskými zařízeními. „Největší poptávka je v okresu Olomouc a směrem na sever se poptávka se zmenšuje. Obecně jsou volnější školy technicky zaměřené,“ podotkl Aleš Jakubec.
Olomoucký kraj zveřejnil přehled škol a oborů, pro které jsou vypsaná druhá kola přijímacích řízení. Pro 251 nepřijatých uchazečů jsou k dispozici ještě stovky volných míst. „Ale na gymnáziích se míst otevírá už jen málo. Nejvolnější jsou učební obory, kde kapacity výrazně převyšují poptávku či počet uchazečů, kteří se nedostali. Kapacity se ještě doplňují. Na jednom gymnáziu třeba pět dětí odmítlo nastoupit na víceletý obor, že to chtěli jen zkusit ze základky. V novém systému nejsou začlenění náhradníci, takže ředitel musí vypsat druhé kolo. Pokud se někdo nedostane ani ve druhém kole, tak už to bude v gescích ředitelů jednotlivých škol, jak budou ještě zaplňována volná místa,“ vysvětluje Jakubec.
Podobně jako další regiony se i Olomoucký kraj potýká s nižším zájmem o učební obory, což je patrné i z přehledu volných kapacit pro druhé kolo přijímaček. „Víme, že potřebujeme technicky vzdělané lidi, ale uchazeči se moc hlásit nechtějí. Jdeme aspoň cestou hybridního systému, což je systém lyceální. Máme třeba technické lyceum v Přerově nebo i v Olomouci. Je to podle mě dobrý model, který zahrnuje odborné zaměření, ale s větším podílem všeobecného vzdělávání. Představa, že všichni půjdou na výběrová gymnázia, je bláhová. Všeobecné vzdělání mohou podpořit právě lycea, pro tento rok jsme otevřeli také přírodovědné lyceum v Šumperku či další třídy ekonomických lyceí. Máme jich nyní poměrně hodně,“ upozorňuje člen Rady Olomouckého kraje Jakubec, který připomíná i dlouhodobou podporu technických oborů ve formě stipendií: „Kraj na stipendia vydává přibližně 10 milionů ročně. Někdo říká, že je to sociální inženýrství nebo uplácení dětí, aby si vybraly určitý obor. Ale každý potřebuje třeba pomoc nebo službu řemeslníka, je tak naše snaha tyto obory podporovat.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.