Ve fakultní nemocnici pomáhá pacientům s nemocemi slinivky břišní a žlučových cest, ultratenký endoskop

Tisková zpráva

Od podzimu loňského roku sídlí II. interní klinika – gastroenterologická a geriatrická Fakultní nemocnice Olomouc v nové, supermoderní budově.

Cholangoskopie Spyglass

S jejím stěhováním ze staré budovy, která v těchto dnech mizí s postupem demoličních prací, přišlo i tolik kýžené dovybavení kliniky nejnovější zdravotnickou technikou. Od února letošního roku pak mají zaměstnanci i pacienti tohoto špičkového pracoviště k dispozici poslední endoskopickou metodu pro onemocnění slinivky břišní a žlučových cest, která zde zatím chyběla – cholangioskopii Spyglass.

„Endoskopie se v posledních letech rozvinula z původně diagnostického na terapeutický obor. O to důležitější pro nás a zejména pro naše pacienty je, abychom měli k dispozici pokud možno nejmodernější vybavení a metody. V případě cholangioskopie Spyglass jsme jedni z prvních, kdo u nás tuto metodu využívá. Navíc máme poslední verzi přístrojového vybavení a v neposlední řadě špičkový tým, což je u moderní endoskopie velmi důležité,“ upozorňuje přednosta II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc Ondřej Urban.

Ultratenký ohebný endoskop je možné zavést do žlučových cest

Cholangioskopii Spyglass na jeho pracovišti zavedli v únoru letošního roku. „Jedná se o ultratenký ohebný endoskop o průměru 3,3 milimetru, který je možné zavést do žlučových cest a pankreatického vývodu. Lékař má při použití této metody k dispozici na ovládání endoskopy dva, a to včetně dvou obrazů na monitoru. První, klasický endoskop se zavede ústy do dvanáctníku a z něj druhý tenčí s různými nástroji do žlučových cest nebo slinivky břišní. Tento tenký endoskop poskytuje detailní zobrazení slizničního povrchu těchto struktur a umožňuje odběr biopsie z podezřelých oblastí pod zrakovou kontrolou a také terapeutické zákroky, z nichž nejdůležitější je elektrohydraulická litotrypse konkrementů. Laicky řečeno jde o odstranění kamenů ve žlučových cestách rázovou vlnou, která je rozbije na místě a jejich zbytky se pak sondou odstraní,“ popisuje docent Urban a dodává, že alternativou k popisované endoskopické metodě byl dříve pouze rozsáhlý chirurgický zákrok.

Cílem nových postupů je zrychlení diagnostiky nádorů pankreatobiliární oblasti

Metoda cholangioskopie Spyglass byla poslední endoskopickou metodou pro onemocnění slinivky břišní a žlučových cest, kterou olomoucké pracoviště nemělo k dispozici. Navazuje na endoskopickou ultrasonografii, endoskopickou retrográdní cholangiopankratografii (ERCP) a radiologické zobrazovací metody. „Na tuto metodu navazuje také nově zavedená metoda mikroskopického zhodnocení, takzvaná FISH, kterou provádí Ústav klinické a molekulární patologie,“ doplňuje přednosta II. interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice.

Cílem nových postupů je zrychlení diagnostiky nádorů pankreatobiliární oblasti. „Časná diagnostika je zásadní pro odhalení onemocnění v léčitelném stádiu. Jen malé nádory lze totiž radikálně odstranit chirurgicky a tím nemocného vyléčit,“ uzavírá Ondřej Urban.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zdravotnictví, endoskopie, FNOL, nemocnice, budova, gastroenterologie, Spyglass, cholangioskopie, nemoc, slinivka břišní, pacient, Fakultní nemocnice Olomouc

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.