Olomoucký okresní soud dnes vynese rozsudek v dlouholetém sporu rodičů s Fakultní nemocnicí Olomouc kvůli porodu z října 2010. Rodina, která má postiženou holčičku v domácí péči, žádá po nemocnici 16,9 milionu korun.
Ve sporu jde o to, zda zdravotníci při komplikovaném porodu, po kterém se dítě narodilo s poškozeným mozkem, nepochybili. Nemocnice vinu odmítá. Žalobu rodiny již jednou okresní soud zamítl, krajský soud mu však případ vrátil zpět k novému projednání. Podle právního zástupce rodiny se pochybení nemocnice prokázalo a soud by měl žalobě vyhovět.
Poukázal na chybu při odhadu velikosti plodu i na to, že byla podle nich použita zakázaná metoda, kdy porodník tlačí loktem na břicho rodičky, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte. Ženě porodníci navíc po dobu dvou hodin nemonitorovali děložní činnost.
Právníci nemocnice poukazují na to, že za posledních sedm let byly vypracovány tři znalecké posudky, které jednoznačně mluví v jejich prospěch. Pochybení odmítají. Kauzu projednávají soudy sedmým rokem. Okresní soud v březnu před dvěma lety žalobu rodinu zamítl, případ mu však v říjnu 2017 vrátil krajský soud.
Jednání u okresního soudu bylo nařízeno až půldruhého roku poté, kvůli změně soudce okresního soudu se navíc veškeré dokazování muselo provést znovu. V Olomouckém kraji jde o jeden z největších a nejdéle trvajících soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče.