Transplantaci kostní dřeně jako nenahraditelnou formu pomoci vážně nemocným pacientům dokázali provést zdravotníci z olomoucké Fakultní nemocnice poprvé v roce 1997. Od té doby postup v různých variantách zopakovali patnáctsetkrát, a před nedávnem tak hemato-onkologickou kliniku potěšilo jubilejní číslo. Převody krvetvorných buněk zde zvládali také ve složitých podmínkách koronavirové epidemie.
U jubilejní transplantace se jednalo se o takzvanou alogenní transplantaci, tedy převod krvetvorné tkáně získané od zdravého dárce. Dárcem kostní dřeně byla pacientova sestra.
Hematoonkologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc vznikla v roce 1992, v začátcích pracovali lékaři a sestry jen na malém lůžkovém oddělení. „V roce 1997 jsme byli přijati do evropské rodiny transplantačních center EBMT. Byl to velký milník v historii olomoucké hematologie, do té doby se pacienti od nás vozili na transplantace do Prahy, Brna či Plzně,“ dodává vedoucí transplantačního programu kliniky Edgar Faber.
První autologní (převod vlastní krvetvorné tkáně nemocného) transplantaci kostní dřeně provedli v olomoucké fakultní nemocnici 6. března 1997. V roce 2000 následovala první alogenní příbuzenská a o téměř pět let později alogenní nepříbuzenská transplantace. K jubilejnímu číslu 1500 se odborníci z Hemato-onkologické kliniky propracovali v pátek 28. května 2021. „Transplantační program se samozřejmě nadále vyvíjí s tím, jak postupují moderní způsoby léčby nádorů. Nadále však platí, že transplantace patří ke stěžejním a nenahraditelným medicínským postupům u řady diagnóz, jako jsou například akutní leukémie nebo těžké útlumy funkce kostní dřeně,“ zdůrazňuje vedoucí transplantační jednotky kliniky Luděk Raida. „Skutečnost, že se náš obor stále dynamicky vyvíjí například v oblasti cílených, genových a buněčných terapií, samozřejmě vnímáme, tento vývoj reflektujeme a nové metody léčby průběžně zavádíme,“ doplňuje přednosta kliniky Tomáš Papajík.
V loňském roce začal hematologickým pacientům ve FN Olomouc sloužit zbrusu nový a moderní ambulantní pavilon. „Transplantace kostní dřeně se sice provádějí na lůžkovém oddělení v režimu hospitalizace, ale také tento pokrok je pro transplantované pacienty nesmírně důležitý. Vyžadují totiž dlouhodobou a pravidelnou následnou ambulantní péči, která je samozřejmě o to úspěšnější a lépe snášená, čím komfortnější podmínky jsme schopni poskytnout. To náš nový ambulantní pavilon beze zbytku splňuje,“ uzavírá Tomáš Papajík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.