Látky obsažené v rostlinách konopí, z nějž se získává i marihuana, možná chrání před nákazou koronavirem. Vyplývá to ze studie vědců z univerzity v americkém státě Oregon. Podle nich se dva nepsychotropní kanabinoidy vážou na spike protein viru SARS-CoV-2, a brání mu tak proniknout do buňky. Napsal o tom server Independent.
„Tyto kanabinoidní kyseliny se hojně vyskytují jak v konopí, tak v konopných extraktech," řekl autor studie Richard van Breemen. „Nejde o látky, jež podléhají regulaci, jako je THC, které je psychotropní složkou marihuany, a pro lidi jsou zcela bezpečné. Náš výzkum ukázal, že tyto konopné sloučeniny jsou účinné u všech variant viru SARS-CoV-2," dodal.
Vědci se v rámci výzkumu snažili v rostlinné říši identifikovat látky, které by se vázaly na spike protein koronavirů, a bránily jim tak pronikat do buněk. Kromě konopí v experimentu zkoušeli i látky obsažené například v hřebíčku, smldinci chlupatém, chmelu a lékořici. Nejlépe zafungovaly dvě látky obsažené v konopí - kyselina kanabigerolová (CBGa) a kyselina kanabidiolová (CBDa).
Středa, 12. ledna 2022, 17:26
Konopný léčitel Dušan Dvořák dnes v břeclavské věznici oslavil šedesáté narozeniny. Jako dárek k narozeninám dostal fotoknihu se snímky svého nedávno narozeného vnuka a Rádio Beat mu zahraje skladbu Jiný svět od kapely Hudba Praha, která mu tuto...
Tyto kanabinoidy nelze do těla dostat tradičními způsoby konzumace marihuany. Je třeba je z konopí získávat odděleně, a teprve pak z nich vytvořit příslušné léčivo.
„Naše data ukazují, že CBDa a CBGa jsou účinné u obou variant koronaviru, které jsme brali v potaz. Doufáme, že to tím pádem bude platit u všech dalších existujících i budoucích variant," řekl van Breemen. V laboratořích se při experimentech používaly varianty koronaviru alfa, která se prvně objevila v Británii, a beta, která se začala poprvé šířit v Jihoafrické republice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.