Ošálit nejmenší pacienty, kteří se bojí například odběrů nebo zavádění kanyl, se nyní pokouší zdravotníci ve Šternberku. K odvedení pozornosti malých dětí jim začaly sloužit brýle s virtuální 3D realitou, využívají je zejména sestřičky.
Sobota, 25. března 2023, 06:43
Nepříjemné potíže spojené s atopickým ekzémem či lupénkou pomáhá pacientům a pacientkám nově řešit specializované Centrum biologické léčby v prostějovské nemocnici. Terapie u těchto kožních obtíží probíhá s využitím látek, které ovlivňují imunitní...
"Snaha odvést vnímání bolestivého podnětu je dlouhodobá. Zkouší se různé postupy. Jakákoliv možnost dětem způsobit co nejmenší bolest u nezbytných výkonů stojí za vyzkoušení. V minulosti jsme zkoušeli i berušku Buzzy, která by měla také odvádět pozornost a pomocí mechanické stimulace snížit vnímání bolesti," popsal primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Šternberk Štěpán Malec.
Brýle s virtuální realitou nyní zdravotníci u dětí využívají zejména při odběru krve a zavádění kanyl, do budoucnu počítají s uplatněním také při rehabilitacích nebo nácviku motoriky. Brýle nemocnici darovala uničovská soukromá firma.
"Virtuální realitu nyní zkoušíme u dětí zhruba od osmi let. Děti mají na výběr, pouštíme prostorové video s tématikou například lyžování, potápění, skydivingu nebo procházku v divočině. Prostorové video znamená, že vidí vše reálně, jako by byli na místě, a mají rozhled na všechny strany. Je pravda, že spousta zdravotníků, kteří si virtuální realitu vyzkoušeli, byli z technologie úplně paf a chtěli si brýle pořídit domů," dodal primář.
Ředitelka nemocnice Katarína Bučková dodala, že v zavádění moderních technologií chce pokračovat i v budoucnu. "Zpětná vazba od dětí a jejich rodičů je velmi pozitivní. Brýle dětem skutečně pomáhají ulevit od stresu z vyšetření, i maličkost může mít velký význam," sdělila.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.