V brněnských Židenicích vzniká mikrobiomová banka. Lidé si tam mohou pro pozdější využití uchovat svůj střevní mikrobiom, tedy směs přátelských a škodlivých bakterií, která z těla odchází ve formě stolice. Uchování vlastního mikrobiomu je prevencí pro případ vážného onemocnění, uvedl v tiskové zprávě mikrobiolog a vedoucí výzkumu společnosti Biome4Future Petr Ryšávka.
Mikrobiom úzce souvisí s imunitou a pro správné fungování těla je důležité, aby byl zdravý. Jeho funkčnost narušuje například opakovaná léčba antibiotiky, prodělaná chemoterapie nebo závažná střevní infekce. Jednou z možností obnovení poškozeného mikrobiomu je fekální transplantace, kdy lékaři dopraví do těla pacienta vzorek cizí stolice s příznivějším poměrem přátelských bakterií. Metoda je podle Ryšávky nákladná a z dlouhodobého hlediska přináší riziko nepředvídatelných onemocnění. Brněnští vědci proto pracují na transplantaci vlastního mikrobiomu.
„Bakteriálních kmenů jsou ve střevech stovky a každý je máme v jiném složení a poměru. Vyprodukovat mikrobiom skutečně na míru si tedy dokážeme jen každý sám ve svém střevu," uvedl Ryšávka. Jeho tým plánuje ve vznikající bance analyzovat a ukládat vzorky zdravých lidí, kteří si je mohou v případě pozdější nemoci nechat transplantovat. „Uložení vlastního zdravého mikrobiomu může být užitečné třeba v případě náhlého propuknutí řady onemocnění, jako Crohnovy choroby, metabolických chorob či alergie," doplnil.
Analýza a uskladnění by mělo vyjít do 20 tisíc korun. „Máme už první objednávky, zatím z Česka a Slovenska. Letos počítáme spíše s pilotním provozem, ale rádi bychom expandovali i do Rakouska nebo Skandinávie. Současné mikrobiomové banky zatím nabízejí pouze běžnou transplantaci cizím vzorkem, takže předpokládáme expanzi na zahraniční trhy," dodal mikrobiolog. Brněnská banka pojme 2 tisíce klientů. Kromě střevního umožní uchovat také kožní, orální a vaginální mikrobiom.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.