Šumperská nemocnice začala využívat biologickou léčbu migrény. Ta dokáže zablokovat mozkové receptory, které bolest způsobují, a díky tomu se migréna neprojeví. Aby měl člověk biologickou léčbu migrény hrazenou pojišťovnou, musí ale nejdříve projít tradičními metodami.
Standardní léčba migrény začíná běžnými analgetiky. Pokud bolest neustává, lékaří zkouší profylaktickou léčbu, která zahrnuje různé skupiny léků. Novinkou v terapii migrény je ale biologická léčba. “Jedná se nejčastěji o injekční aplikaci, ale existují i infuzní roztoky a také tablety. Injekční forma vypadá jako inzulinové pero. Aplikuje se podkožně jednou za 4 týdny. Biologická léčba působí na receptory, které v mozku zachycují látku způsobující migrénu. Navázáním léku se receptor zablokuje. Takže i když pak látka koluje v krvi, receptory na ní nereagují. Je to jako by chodila kolem domu, ale zvonek nezvonil – nikdo v domě se o ní nedozví,” vysvětlila v tiskové zprávě primářka neurologické ambulance šumperské nemocnie Eva Straka.
Biologická léčba má ale podle primářky svá specifika. “Nelze ji aplikovat každému, kdo přijde do ambulance. Aby léčbu hradila pojišťovna, musí být pacient důkladně vyšetřenný a musí mít za sebou minimálně dva neúspěšné cykly profylaktické léčby,” dodala primářka.
Sobota, 2. listopadu 2024, 16:09
Novou metodu představil na mezinárodním sympoziu AGEL primář prostějovského rehabilitačního centra Petr Konečný. Intervenční rehabilitace horní končetiny kombinuje anestezii a standardní pohybovou terapii. Díky odstranění bolesti je tak rehabilitace...
Jak ale poznat migrénu od obyčejné bolesti hlavy? “U migrény se jedná zpravidla o jednostrannou bolest půlky hlavy, málokdy se strany střídají. Může tomu předcházet tzv. aura – mžitky před očima. Může trvat několik hodin až dní, může být doprovázena nevolností, zvracením, nesnášenlivostí zvuků a světla,” doplnila Straka.
Vždy ale platí, že pokud se bolest opakuje a člověk kvůli ní nemůže fungovat tak, jak by chtěl, je na místě vyhledat lékaře. “Nejdříve s pacientem přesně rozebereme, kdy a jak dlouho má bolesti a jaké jsou další doprovodné projevy. Zeptáme se, jestli obtížím předcházela nějaká fyzická námaha nebo stresová situace, pak následuje klasické komplexní vyšetření neurologem, a pokud je podezření na nějaký nález, tak přistupujeme k vyšetření dostupnými zobrazovacími metodami: CT, magnetickou rezonancí a EEG,” uzavřela primářka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.