Počasí dnes-2 °C, zítra1,2 °C
Středa 5. února 2025  |  Svátek má Dobromila
Bez reklam

Šumperk, Prostějov, Tovačov, Hrubá Voda. Telemedicína si razí cestu moravskými domovy pro seniory

Domovy pro seniory na Moravě začaly ve větší míře využívat telemedicínu. Loni na sklonku roku se k vyšetření na dálku připojilo prvních osm zařízení, nyní se služby rozšiřují na další domovy. V Olomouckém kraji jde například o Šumperk, Prostějov, Tovačov a Hrubou Vodu.

Prvních osm domovů pro seniory připojila do svého programu distančních vyšetření společnost Všeobecný lékař v průběhu prosince a ledna. Šlo o zařízení hlavně v Kroměříži, ale také v Šumperku. Od února se služby rozšiřují na další místa, v Olomouckém kraji jde o domovy například v Prostějově, Tovačově a Hrubé Vodě.

"V síti ordinací Všeobecného lékaře byla telemedicína od počátku zamýšlena jako doplňková služba, která rozšiřuje časové možnosti vyšetření lékařem. Například, když lékař ordinuje čtyři dny v týdnu a pátý den je k dispozici pouze sestra a telemedicína nebo ve chvíli, kdy není lékař přítomen v ordinaci z důvodu kratšího onemocnění či dovolené," vysvětluje vedoucí lékař pro telemedicínu ve společnosti Všeobecný lékař Oleksadr Gaval.

Postupně se telemedicína začala rozšiřovat také do domovů seniorů. “V budoucnosti telemedicína bude nedílnou součástí primární péče. V domovech seniorů je nápomocna v rámci řešení akutních stavů, chronických onemocnění nebo nachlazení v době nepřítomnosti lékaře, ale samozřejmě není plně nahraditelná osobním kontaktem s lékařem," upozorňuje Gaval.

Krev a plazmu daroval přes 40 let. Starosta přerovských sokolů chce motivovat nové dárce

Únorovým patronem kampaně Daruj krev – zachraň život se stal Vladimír Tabery. Starosta Tělocvičné jednoty Sokol Přerov má za sebou celkem 265 odběrů. Kampaň města Přerov a hematologicko-transfuzního oddělení přerovské nemocnice se snaží přivést k...

Praktický lékař přichází do domovů seniorů pouze na určitý počet hodin podle počtu klientů. Zařízení do stovky osob navštěvuje lékař pouze jednou až dvakrát týdně. Ve zbývajícím čase je zdravotní personál odkázán právě na telefonické konzultace nebo převozy klientů do nemocnice. "Telemedicína tak může přinést vyšší komfort klientům i zdravotníkům," dodává lékař.

Nejčastěji lékaři pomocí telemedicíny vyšetřují nachlazení, bolesti ucha, záněty spojivek, močové infekty, kožní vyrážky, drobné rány, ale hodnotí také například výsledky z laboratoří.

Jak telemedicína funguje
Zdravotní sestra se s lékařskými přístroji dostaví k lůžku klienta a zajistí online komunikaci s lékařem. Lékař provádí diagnózu na základě pohovoru a dat z diagnostických přístrojů, které obsluhuje sestra u pacienta. Data a informace z vyšetření se lékaři ihned zobrazují na monitoru. Na základě výsledků lékař určí další postup a léčbu. Zpracovat se dají téměř všechna vyšetření, které praktici dělají v ordinaci nebo na návštěvě. Jde například o monitorování srdce, tlak krve, vyšetření srdce a plic digitálním audio stetoskopem, ORL vyšetření, CRP nebo EKG.

Ohodnoť článek

Foto poskytl Všeobecný lékař/Jiří Grauer

Štítky telemedicína, senior, domov seniorů, lékař, Olomoucký kraj, Šumperk, Prostějov, Tovačov, Hrubá Voda, domov pro seniory, domov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Šumperk, Prostějov, Tovačov, Hrubá Voda. Telemedicína si razí cestu moravskými domovy pro seniory  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.