Nádor v jazyku mu odstranil robot. Za měsíc už byl muž zpět v práci

Autoři | Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc využili během loňského podzimu moderní technologii, aby muži z Mohelnice odstranili nádor v kořeni jazyka. Při operaci asistoval robot. I díky šetrnosti zákroku se muž mohl hned po měsíci vrátit do běžného života.

Během loňského září vystoupil Jiří Vykydal z Mohelnice z auta a vyplivl krvavou slinu. Ačkoliv předtím netrpěl žádnými zdravotními obtížemi, okamžitě vyhledal lékařskou pomoc. „Moje lékařka mi předepsala antibiotika, což mě trochu překvapilo, protože jsem žádné jiné obtíže nepociťoval. Provedený PCR test byl také negativní, proto jsem neváhal a zajel do olomoucké fakultní nemocnice na kliniku ORL. Zde mě velmi pečlivá paní doktorka Vrtělová velmi důkladně vyšetřovala a objevila malý výrůstek, z nějž vzorek putoval na histologii. To bylo v pátek a v pondělí už byla známá diagnóza - karcinom v kořeni jazyka, neboli rakovina,“ popsal osmapadesátiletý Vykydal.

Potom už šlo všechno rychle. Pacienta si vzal do péče onkotým pod vedením primáře Martina Brože, který navrhl robotické odstranění nádoru. Od zjištění diagnózy až po operaci uběhly asi tři týdny. „Pacient se po mezioborové onkologické komisi vyhnul radioterapii a byl mu roboticky odstraněn nejen nádor, ale také krční uzliny. Šlo o šetrný výkon vedený díky použité technologii přes ústa, nemuseli jsme tedy protnout čelist. Operaci provedl přednosta naší kliniky docent Richard Salzman, pan Vykydal byl uspán a probudil se perfektně odoperovaný. Histologie odebraných vzorků následně ukázala, že byla rakovina zcela odstraněna. Nyní již probíhají pouze pravidelné kontroly,“ vysvětlil primář.

V Olomouckém kraji výrazně přibylo klíšťových onemocnění. Ochranou je očkování

Loňský rok přinesl výrazný nárůst onemocnění přenášených klíšťaty. Počet nakažených klíšťovou encefalitidou vzrostl v Olomouckém kraji o 70 procent, případů lymeské borreliózy přibylo o 27 procent. Lékaři doporučují ochranu, nejúčinnější je očkování.

I díky robotickému zákroku se mohl Jiří Vykydal zhruba po měsíci vrátit do práce. „Vše se zde perfektně sešlo - od zodpovědného přístupu pacienta, který neváhal a ihned vyhledal odbornou pomoc, přes pečlivý přístup naší lékařky a časnou ambulantní diagnostiku až po nejmodernější operační postup. Nádor byl v kořeni jazyka opravdu hluboko, tradiční metoda zákroku by znamenala daleko delší dobu rekonvalescence, viditelné jizvy a významné změny v kvalitě života,“ dodal přednosta kliniky Richard Salzman.

„Odborníkům z Fakultní nemocnice Olomouc a tamní ORL jsem opravdu vděčný. Za měsíc jsem byl zpět v práci, nemám žádné potíže a celkově se cítím velmi dobře,“ uzavřel Vykydal.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky operace, Fakultní nemocnice Olomouc, Jiří Vykydal, zákrok, rakovina, jazyk

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.