Nemocnice v Olomouckém kraji mají na svých jednotkách intenzivní péče poslední volná lůžka vyčleněná pro pacienty s covidem. Nemocnice jsou připraveny přidat lůžka, avšak za cenu dalšího omezování plánované péče. Za uplynulý týden přibylo 7822 případů, což je nejvíce od začátku pandemie.
"Za poslední tři týdny se v Olomouckém kraji zvýšila zatíženost nemocnic v souvislosti s covidem pětkrát," upozornil ředitel Nemocnice Hranice a člen krajského krizového štábu, který dnes zasedal, Eduard Sohlich.
Pacienti s koronavirem obsadili v kraji 60 lůžek intenzivní péče, volných jich zůstává devět. Na standardních odděleních leží 343 pacientů, volných lůžek je 78.
Nemocnice už podle Sohlicha musely omezit plánovanou péči o 25 až 30 procent, přičemž počet pacientů s covidem poroste ještě několik týdnů. "Nemocnice jsou připraveny uvolnit další lůžka. Zatím situaci zvládáme, byť není úplně jednoduchá," podotkl Sohlich.
Problémem je dlouhodobá velká zátěž zdravotnického personálu, který nevybírá dovolenou a má spoustu přesčasů. V řadách lékařů a zdravotních sester nyní navíc roste počet nemocných, což ještě více komplikuje provoz nemocnic.
Naposledy o pomoc volala Nemocnice Šumperk. Požádala armádu a znovu se obrátí na dobrovolníky.
Středa, 17. listopadu 2021, 10:47
V Olomouckém kraji přibylo za úterý 1965 nákaz covidem, což je to nejvíce za celou pandemii. Dosavadní rekord 1516 případů byl loni 27. října. Nemocnice v regionu omezují péči, hygienici nestíhají trasovat, pomáhá proto armáda, policie a studenti....
Ředitelka olomoucké krajské hygienické stanice Lenka Pešáková potvrdila, že koronavirus se kraji už několik týdnů nekontrolovatelně komunitně šíří, přičemž poslední týdenní přírůstek je nejvyšší od začátku pandemie. Roste počet pozitivních školáků, těžiště nových případů se však nyní přesunulo do kategorie lidí od 20 do 54 let.
Hygienici už delší čas nestíhají trasovat, vyřídí zhruba třetinu případů. "Abychom denně obvolali všechny pozitivně testované, tak by nás muselo být o desítky, možná o stovky více," řekla Pešáková.
Hygienikům s trasováním kontaktů pomáhají policisté, studenti, hasiči a nově se do akce zapojí pracovníci finančního úřadu. Lidé, jimž PCR test vyjde pozitivně nebo byli v kontaktu s pozitivní osobou, by podle Pešákové měli vyplnit sebetrasovací formuláře.
Úterý, 16. listopadu 2021, 14:54
Více než čtyřicet studentů z Univerzity Palackého získává zkušenosti při dobrovolnické pomoci s trasováním lidí, u kterých bylo prokázáno onemocnění covid-19. Další desítky posluchačů zdravotnických oborů olomoucké vysoké školy pomáhají přímo v...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.