Fiktivní fakturu z dílny internetových podvodníků vystavili policisté na Olomoucku jako souhrn činnosti kyberzločinců v regionu za uplynulý týden. Na policii se obrátilo čtrnáct lidí, kteří v součtu přišli o více než tři miliony korun. Nejvíce důvěřivců naletělo na klamné investice do kryptoměn.
Novou formou ilustrují policisté závažnost a riziko při obchodování, investování či komunikaci na internetu s neznámými osobami. Ačkoliv se informační a preventivní kampaně bank či policie snaží apelovat na obezřetnost občanů, oznámení o podvodech řeší policisté nejen na Olomoucku, ale také v dalších regionech stále mnoho. „Internetovým podvodům v uplynulém týdnu vévodily zejména podvodné investice do kryptoměn, případy oklamaných inzerentů, kteří přišly o peníze při prodeji věcí na inzertních portálech a své místo na prvních příčkách podvodů si udržel i volající falešný bankéř či fiktivní bezpečnostní technik banky. Do sítě klamavých praktik nepoctivců se nechali lapit zejména lidé ve věku okolo čtyřiceti a padesáti let,“ bilancuje olomoucká policejní mluvčí Petra Vaňharová.
Sobota, 18. února 2023, 09:56
Policisté z Olomouckého kraje sledují nárůst internetových podvodů o více než polovinu. Objasnit se jim daří ale necelou třetinu a pachatelé stále vymýšlejí nové způsoby, jak si podvodem přivydělat. Největší vzestup sleduje policie u podvodů s...
Minulý čtvrtek se tak na policisty v Olomouci obrátila také pětapadesátiletá žena z Přerovska, která během dopoledne přišla o šest set tisíc korun, na tuto částku si navíc vzala úvěr. Uvěřila totiž falešnému pracovníkovi banky, který ji zavolal se zprávou, že pravděpodobně došlo k odcizení její bankovní identity. Další postup záchrany financí měl zajistit domnělý bezpečnostní technik České národní banky, který záhy skutečně ženu telefonicky kontaktoval. „Během hovoru ji instruoval, jakým způsobem může ochránit své finanční prostředky. Důvěřivé ženě poradil, aby si ve své bance zažádala o co možná nejvyšší úvěr, čímž se takzvaně finančně zneschopní. Tím měla znemožnit případnému podvodníkovi čerpat na její osobu další úvěr. V dalším kroku jí doporučil vložit celou úvěrovou částku do bitcoinmatu, prostřednictvím kterého se jí peníze bezpečně uloží na účet České národní banky,“ popsala mluvčí Vaňharová příběh, kterým podvodníci ošálili další oběť.
Žena si tak ihned objednala taxi a jela do Olomouce. V obchodním centru si sjednala v bance úvěr ve výši takřka 600 tisíc korun. Peníze hned vybrala a podle QR kódů zaslaných údajným bezpečnostním technikem je vložila do bitcoinmatu. Po pachateli i penězích tak budou za značně složitých podmínek pátrat policisté.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.