Hned dvě ženy ze Zábřehu kontaktovali přes sociální sítě podvodníci, kteří tentokrát přišli s historkou o možnosti vyhrát večeři. Obě si myslely, že se na ně usmálo štěstí a poskytly neznámému člověku přístupy k bankovnímu kontu. Šejdíři si pak odčerpali celkem dvě stě tisíc korun.
Během dvou dnů evidují policisté v Zábřehu dva případy podvedených žen, které se na internetu zapojily do údajné soutěže o večeři. „V neděli poškozenou přes mobilní aplikaci kontaktovala žena a sdělila jí, že po zaslání e-mailu a telefonního čísla se může zúčastnit soutěže o večeři. Starší žena v tom neviděla žádnou záludnost a údaje odeslala. Netrvalo dlouho a přišla jí informace o výhře dvaceti tisíc korun,“ popsala začátek podvodu policejní mluvčí Miluše Zajícová.
Ačkoliv měla být domnělá výherkyně v pozici příjemkyně peněz, neznámému pachateli poskytla veškeré potřebné údaje k placení prostřednictvím karty. Všechny požadavky, které jí přišly autorizovala, a až poté zjistila, že jí z účtu odešlo přes 37 tisíc.
Pátek, 8. září 2023, 13:04
O rodičovský příspěvek přišla mladá žena ze Šumperska poté, co naletěla na falešnou emailovou zprávu od České pošty. Žena si myslela, že jde o objednanou zásilku, klikla na podvodný odkaz a vyplnila údaje k účtu včetně hesla. Přišla o deset tisíc...
O den později se do falešné soutěže zapojila i další žena ze Zábřehu. Podvodníci ovládli profil její známé na sociálních sítích a napsali své budoucí oběti zprávu o možnosti vyhrát večeři. Důvěřivá paní podvrženou komunikaci neprohlédla a stejně tak až příliš dlouho přistupovala na všechny požadavky neznámého pachatele. Brzy totiž opět přišla fotka s dárkovým poukazem v hodnotě dvaceti tisíc. Na částku ale žena měla mít nárok pouze v případě, že pošle vyfocené obě strany platební karty.
„Po odeslání následoval požadavek, aby otevřela internetového bankovnictví, kde měla potvrzovat odchozí platby v řádu tisíců korun a to taky udělala. Po chvíli se jí to zdálo divné a neznámému pachateli napsala, že chce odeslané peníze ihned vrátit zpátky na účet nebo půjde na policii oznámit, co se stalo,“ vylíčila policistka. Komunikaci s pachatelem žena ukončila a zjistila, že nemá přístup do internetového bankovnictví, k e-mailové schránce a ani na Facebook. Ještě horší pak byla informace z bankovního domu, kdy jí na telefonické lince sdělili, že přišla o takřka 164 tisíc korun.
„Obě události prověřujeme pro trestné činy související s internetovou kriminalitou,“ uzavřela mluvčí Zajícová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Ani mně jich není líto. Snad bych na místě policisty událost jen zaevidoval, protože blbost by měla být trestná. Chamtivost jim zaslepila mozek. I když chlapi také naletí, případů, kdy ženy pošlou miliony podvodníkům je mnohem víc. Snad je na místě starý vtip: Proč chlap víc myslí a žena víc mluví? Pamatuje si to někdo?