Olomoučtí kriminalisté řeší další případ z kyberprostředí, tentokrát je poškozeným dvaasedmesátiletý penzista. Ten uvěřil reklamě se známým politikem, kterou viděl na sociálních sítích. Video však bylo takzvanou deepfake manipulací a otevřelo podvodníkům cestu k seniorovým penězům. Během tří měsíců přišel o milion korun.
Koncem letošního ledna zahlédl dvaasedmdesátiletý muž z Olomoucka na sociální síti reklamu, ve které vystupoval známý český politik a nabádal k velmi výhodným investicím. Video se jevilo seniorovi jako věrohodné, a tak neváhal a klikl na odkaz, na webových stránkách se pak zaregistroval a uvedl své telefonní číslo. Po chvíli už mu volal údajný finanční poradce. „Poškozeného následně telefonicky kontaktoval muž s východoevropských přízvukem a přesvědčil jej k poslání registračního vkladu, s čímž souhlasil. Následně si na pokyn pachatele nainstaloval do svého počítače program AnyDesk, o kterém si však myslel, že přes něj spolu budou komunikovat. Ve skutečnosti se však jedná o program, který umožňuje vzdálený přístup k počítači,“ popsala policejní mluvčí Ivana Skoupilová.
Čtvrtek, 22. února 2024, 06:42
Mladou ženu z Prostějovska zaujala na internetu reklama, ve které jeden z předních českých politiků sliboval vysoký finanční příjem plynoucí pouze z malé investice. Po hovoru s údajnou obchodnicí se s vidinou mimořádného zisku rozhodla vzít si úvěr...
Podle pokynů svého poradce se důchodce přihlásil do internetového bankovnictví, vše ale probíhalo při aktivovaném programu na vzdálený přístup. Podvodníci tak operovali i s bankovními konty seniora. „Poškozený si později všiml převodu větších částek ze svých účtů a začal se vyptávat, pachatel byl ale pohotový a přesvědčil jej, že se jedná právě o ty investice,“ podotkla policistka. Penzistu kontaktovali i jiní muži a vytrvale ho nabádali k dalším a dalším investicím. „Jelikož po něm neustále chtěli další peníze, pojal podezření, že se stal obětí podvodníků, obrátil se na policii a celou věc nahlásil,“ sdělila mluvčí.
Podle zjištění policistů byl senior pravděpodobně oklamán takzvaným deepfake videem, které se nezakládalo na pravdě a mělo nalákat co nejvíce důvěřivých lidí, kteří chtějí zhodnotit své peníze. Během tří měsíců kyberšejdíři obrali muže o více než milion korun. „Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které hrozí dle trestního zákoníku až osm let za mřížemi,“ konstatovala Skoupilová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.