Počasí dnes1 °C, zítra4 °C
Neděle 1. prosince 2024  |  Svátek má Iva
Bez reklam

Podvodníci operují i na WhatsAppu. Falešní potomci tahají z lidí desetitisíce

V posledním týdnu řešili policisté v Olomouckém kraji dva totožné případy podvodu. Neznámí pachatelé se vydávali za příbuzné a z důvěřivých lidí dostali přes sto tisíc korun. Policisté oba případy prošetřují.

První případ se stal v pondělí ženě z Prostějovska. „Prostřednictvím SMS ji kontaktovala její údajná dcera s informací, že má nové telefonní číslo, tak ať se jí ozve přes aplikaci WhatsApp. Matka se s dcerou spojila a ta jí vysvětlila, že má rozbitý telefon a nutně potřebuje poslat peníze na jeden bankovní účet. Kvůli problémům s telefonem tedy požádala rodiče, aby peníze poslali za ni,“ popsala případ policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Poškozená zprávám uvěřila a na zahraniční účet odeslala necelé dva tisíce euro. Později zjistila, že se stala obětí podvodníka, který se za její dceru pouze vydával.

Podobnou situaci policisté prošetřují na Šternbersku. Muži, stejně jako v prvním případě, přišla zpráva přes aplikaci WhatsApp, která vypadala, že ji poslal jeho syn. „Pachatel nic netušícího oznamovatele přesvědčil, aby si uložil jeho nové číslo s tím, že se mu rozbil telefon. Jelikož byl syn v tu dobu na služební cestě, nepřišlo mu to nijak podezřelé,“ dolnila Zajícová.

Muž se vydává se za nevidomého a obnažuje se. Olomoucká policie hledá svědky

Olomoučtí policisté prověřují přečin výtržnictví, kterého se měl opakovaně dopouštět šestapadesátiletý muž. Na veřejnosti se měl vydávat za nevidomého a v prostředcích hromadné dopravy se potom obnažovat. Policie nyní hledá svědky.

Komunikace byla podle muže věrohodná a na žádost falešného syna zaplatil faktury za více než dva a půl tisíce euro. „Když se však za pár dní osobně potkal se svým synem, zjistil, že ten po něm nic nežádal a telefonní číslo má pořád stejné,“ doplnila mluvčí. V obou případech policie zahájila úkony trestního řízení kvůli spáchání podvodu.

Podle policie podobných podvodů přibývá. „Varujeme proto občany, aby si informace vždy ověřili telefonicky. Ptejte se na věci, které může znát jen skutečný příbuzný,“ upozornila Zajícová.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky policie, podvod, WhatsApp, Šternberk, Prostějov, falešní potomci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Podvodníci operují i na WhatsAppu. Falešní potomci tahají z lidí desetitisíce  |  Krimi  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.