Bývalá ekonomka Jindřichova zpronevěřila přes 22 milionů, soud ji poslal na 6,5 roku za mříže

, aktualizováno před 2 hodinami

Autoři , | Foto Stanislav Heloňa

Dlouhodobou nezákonnou manipulaci s účty obce Jindřichov na Šumpersku doznala před olomouckým krajským soudem někdejší ekonomka obce. Postupně z majetku sídla s přibližně 1100 obyvateli vyvedla částku 22,6 milionu korun. Osmapadesátiletou ženu potrestal soud odnětím svobody na šest a půl roku. V kauze figuroval i její syn, od soudu odešel s podmíněným trestem.

Bývalá ekonomka Jindřichova Jana Baslerová podle obžaloby zpronevěřila za deset let z obecního účtu 22,6 milionu korun, peníze postupně vybírala z bankomatů a použila pro svou potřebu. Výše škody dosahuje téměř ročního rozpočtu obce. Ženě za zpronevěru se škodou velkou rozsahu hrozil trest v sazbě pět až 12 let. Vinu prohlásil i její syn Ondřej, který se před soudem zodpovídal ze zpronevěry ve spolupachatelství. Soudce Jiří Barbořík jejich prohlášení přijal. 

Ondřej Baslera soud potrestal za spolupachatelství v části případů dvouletým podmíněným trestem s tříletou zkušební dobou. Škoda v tomto případě byla vyčíslena na 1,2 milionu korun. Soud oběma uložil nahrazení škody. Rozsudek není pravomocný.

Soudce Jiří Barbořík uvedl, že Baslerová si za desítky let vybudovala v obci takové postavení, které mnohdy převyšovalo postavení starosty. „Nechtěla další pracovníky obce zasvěcovat do hospodaření obce, účelem bylo zakrytí neoprávněných dispozic s finančními prostředky patřícími obci,“ uvedl soudce. Vybírání peněz z bankomatu označil sice za triviální, její následné maskování kroků v účetnictví však označil za vysoce sofistikovanou trestnou činnost. Trest, který navrhoval i státní zástupce, považuje soudce za přiměřený. Zohlednil vysokou škodu, délku páchané trestné činnosti i zneužití postavení.

Podle obžaloby osmapadesátiletá žena v pozici ekonomky obecního úřadu od 11. ledna 2011 do 2. května 2021 opakovaně vybírala peníze z bankovního účtu Jindřichova bez právního důvodu a používala je pro vlastní potřebu. Tyto výběry následně zastírala nesprávnými účetními záznamy v účetním programu. Celková škoda způsobená obci Jindřichov činí 22,63 milionu korun. Obžaloba čítá více než tisíc bodů. „Obžalovaná si přisvojila cizí věc, která ji byla svěřena a způsobila na cizím majetku škodu velkého rozsahu,“ uvedl dnes žalobce.

Státní zástupce podal obžalobu také na jejího šestatřicetiletého syna Ondřeje Baslera z účasti na podvodných aktivitách spojených s nákupem zboží od společnosti Würth. Basler byl jejím obchodním zástupcem; zboží bylo v letech 2016 až 2019 hrazeno z prostředků Jindřichova, aniž by věci obec obdržela. 

Za skládku nebezpečného odpadu na Prostějovsku podmínka. Soud potrestal jednatelku firmy

S dvouletou podmínkou odešla od prostějovského soudu Lenka Zapletalová, která jako jednatelka firmy nechala na pole u Kralic na Hané na Prostějovsku navézt téměř 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Kaly z čistíren zamořily půdu a podzemní vody, s...

Obhájce navrhoval vyloučit náhradu škody do občanskoprávního řízení, kde by měla být projednána otázka promlčení i spoluzodpovědnosti obce. Poukázal na to, že za tu dobu se vystřídali v obci tři starostové a nikdo peníze po celou dobu nepostrádal, ročně šlo i o dva miliony korun. „Měli povinnost nejen obec řídit, ale zajistit i finanční kontrolu. Deset let podepisovali něco, co si ani nepřečetli,“ uvedl obhájce. „Trestná činnost je banálního charakteru, určitě se nejednalo o lstivost. Příležitost dělá zloděje, nebyla tam žádná kontrola,“ doplnil. „Nedbalost na straně starostů není rovna počínání pachatele,“ podotkl k tomu soudce.

Žalobce navrhl Baslerové šest až 6,5 roku nepodmíněně do věznice s ostrahou a zákaz činnosti spočívající s nakládáním finančních prostředků na dobu pěti let. Baslerovi navrhl podmíněný trest. Navrhovaný trest jim snížil po prohlášení viny.

„Na druhou stranu toto prohlášení přišlo až s podáním obžaloby, kdy přišla obžaloba, shromážděny byly všechny důkazy a bylo jasné, že není úniku,“ zmínil státní zástupce. Právní zástupce poškozené obce Jaroslav Brož poukázal na to, že po celou dobu vinu popírali a uznali ji až na začátku soudního řízení. „Co se týče náhrady škody, skutek utek. Neprojevili lítost, neprojevili pokání a doznání přišlo až pod hrozbou navrhovaného trestu 7,5 let. Škoda dosud nebyla vůbec uhrazena, deklarace jsou plané, poškozená strana trvá na uhrazení škody,“ komentoval právní zástupce Jindřichova.

Na případ se přišlo poté, co nové vedení v roce 2020 upozornilo na nesrovnalosti v auditu, následovala kontrola krajského úřadu a trestní oznámení. Baslerová dostala výpověď, proti propuštění se pak tři roky bránila u soudu. Právní zástupce poškozené obce Jaroslav Brož novinářům řekl, že v civilním řízení podal žalobu i na tři bývalé starosty a auditory, kteří měli účetnictví kontrolovat. „Ti ještě budou skládat účet za své období, ve kterém působili,“ doplnil Brož. Řízení běží u šumperského okresního soudu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Krimi, zpronevěra, zpronevěra Jindřichov, ekonomka obce, ekonomka Jindřichov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.