S dvouletou podmínkou odešla od prostějovského soudu Lenka Zapletalová, která jako jednatelka firmy nechala na pole u Kralic na Hané na Prostějovsku navézt téměř 20 tisíc tun nebezpečného odpadu. Kaly z čistíren zamořily půdu a podzemní vody, s ekologickou hrozbou městys bojuje dodnes.
Na pole u Kralic na Hané společnost Spreso, která zde provozovala kompostárnu, nechala v letech 2015 až 2017 vyvézt tisíce tun kalů z čistíren odpadních vod a z papíren. Toxický odpad s obsahem ropných látek a těžkých kovů zamořil půdu a podzemní vody v okolí. Česká inspekce životního prostředí za to udělila několik pokut a rozhodla, že firma musí jedovaté látky odstranit.
Jednatelkou firmy byla v té době dnes osmapadesátiletá Lenka Zapletalová. U soudu v Prostějově za to nyní dostala dvouletou podmínku se zkušební dobou na tři roky a tříletý zákaz podnikání.
"Jménem společnosti nechala na vodohospodářsky nezabezpečené pozemky a ornou půdu navézt nebezpečný odpad, který měl nadlimitní hodnoty ropných látek a těžkých kovů jako kadmium a rtuť. To způsobilo zamoření půdy a podzemních vod v bezprostředním okolí," potvrdil v rozsudku soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl.
Pátek, 14. ledna 2022, 17:12
Obyvatelům Kralic na Hané na Prostějovsku, u jejichž domů tiká ekologická bomba, svitla naděje. Inspekce životního prostředí konečně nařídila odstranění desítek tisíc tun jedovatých kalů z pole poblíž obce. Firma, která je sem vyvezla, ovšem...
Zapletalová jakékoliv pochybení odmítla. "Já necítím vinu vůbec za nic, rozhodně nemám pocit viny," prohlásila. Její advokátka u soudu tvrdila, že materiál se na pole u kompostárny v Kralicích na Hané navážel hlavně předtím a potom, co byla Zapletalová jednatelkou firmy.
"Obžalovaná nechávala materiál vždy odvézt do haly, kde byl mísen a přeměněn na kompost a teprve potom ukládán na zpevněné plochy. Pokud zde byly nějaké odpady, musely se na pozemky dostat buď dřív, nebo až mnohem později, nikoliv za působení obžalované," tvrdila obhájkyně, která se rovněž snažila zpochybnit znalecké posudky.
Proces však ukázal jiný obrázek. "V roce 2015 firma ztratila registraci na výrobu hnojiv, protože kontroly zjistily ve vyrobených hnojivech překročené limitní hodnoty. Ale firma dál odebírala čistírenské kaly a odpadní materiál, ten se jí hromadil v hale, a tak se ukládal vedle haly a nedělalo se s ním nic, jak potvrdili pracovníci firmy," popsal dokazování soudce Petr Vrtěl.
Pátek, 18. prosince 2020, 13:41
Pražská firma nelegálně vyvezla na pole u Kralic na Hané na Prostějovsku 31 tisíc tun kalů z čistíren odpadních vod. Vyčištění orné půdy bude stát 250 milionů korun. Případem se už zabývá policie, která obvinila třiapadesátiletou jednatelku...
Nelegální skládka nebezpečného odpadu u Kralic na Hané leží v ochranném pásmu významného zdroje pitné vody Hrdibořice studny. Městys již řadu let bojuje za její odstranění. "Nyní padl první rozsudek, tím zásadním nejen pro obyvatele Kralic na Hané však je především naplnění rozhodnutí České inspekce životního prostředí. Ta stanovila původci odvézt materiál nejpozději do října 2024. Bohužel se to do dnešního dne nesplnilo. Neustále tak dochází k dalšímu poškozování životního prostředí, kdy jsou nebezpečné látky postupně uvolňovány do okolí a představuji vážná rizika nejen pro půdu a podzemní vodu. Je nezbytné, aby došlo k naplnění rozhodnutí inspekce," nabádá starosta Kralic na Hané Karel Labonek.
Náklady na sanaci skládky znalci původně odhadovali na 170 milionů korun, soud nyní uvedl částku nejméně 29 milionů korun. Malá část jedovatých kalů už z Kralic na Hané zmizela. "Zhruba dvacet procent skládky již bylo odvezeno, náklady na odstranění však stále zůstávají v řádech desítek milionů korun," potvrdil u soudu státní zástupce Jaroslav Miklenda.
Kralice na Hané původně po obžalované jednatelce firmy požadovaly na odstranění skládky 44 milionů korun a majitel pozemků dalších 10 milionů korun. Soud je odkázal na civilní žalobu a jednatelce nařídil zaplatit jen kolem 14 tisíc korun jako náklady například na oplocení.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám