O více než třicet tisíc korun přišla jedenasedmdesátiletá žena z Jesenicka, kterou prostřednictvím známé online komunikační aplikace ošálil neznámý podvodník. Ten se vydával za kamarádku své oběti a požádal ji o půjčení peněz. Důvěřivá důchodkyně částku odeslala, případem se zabývají policisté.
Čtvrtek, 27. března 2025, 12:18
Uniklé přístupy do e-mailových schránek zneužila k okradení více 110 lidí i firem osmadvacetiletá žena z Ostravska, kterou se podařilo dostihnout olomouckým kriminalistům. Pachatelka se před spravedlností ukrývala na Tenerife, své oběti připravila o...
„Oznamovatelku prostřednictvím chatovací aplikace oslovil dosud neznámý pachatel, který ke komunikaci zneužil účet její kamarádky a požadoval půjčit peníze. V domnění, že o půjčku žádá známá, tak pachateli zaslala 32 tisíc korun. Že se stala obětí podvodu, zjistila druhý den, když telefonovala se svojí kamarádkou,“ shrnula další případ z kategorie kyberkriminality policejní mluvčí Ivana Skoupilová. Policisté zveřejnili také ukázku konverzace seniorky s podvodníkem.
Podle Skoupilové se policie případem zabývá pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který hrozí pachateli až dva roky za mřížemi. Podvodníkům se daří získávat přístupy k účtům v online aplikacích prostřednictvím podvržených odkazů, případně se vydávají z cizích čísel například za rodinné příslušníky svých potenciálních obětí. Ty oslovují například s legendami o ztraceném nebo rozbitém telefonu a prosí o zaslání peněz na nový přístroj. „Apelujeme na občany, aby byli ve virtuálním prostředí obezřetní a vždy si veškeré informace a žádosti ověřovali. S osobou, která po Vás žádá půjčit peníze, se spojte telefonicky nebo nejlépe osobně,“ zdůrazňuje základní principy opatrnosti na internetu policistka.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám