Záchrana lidského života je jejich posláním. Olomoucký kraj ocenil záchranáře

Tisková zpráva | Foto kr-olomoucky.cz

Slavnostním udělením medailí si hejtmanství připomenulo patnáct let spolupráce s krizovým řízením a integrovaným záchranným systémem.

„Mimořádné a krizové situace patří k životu. V minulých letech se nevyhnuly ani Olomouckému kraji. Jsem rád, že tu působí tak kvalitní dobrovolníci a profesionálové, díky kterým se nám pak mnohem snáze daří vypořádat s případnými následky,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Stříbrnou medaili převzal Jan Březina. Ten se jako první hejtman Olomouckého kraje zasloužil o podporu a spolupráci složek IZS. Za jeho působení byly nejvíce medializovány výhrůžky tzv. bombového vyděrače v roce 2003. O rok později koordinoval záchranné práce při krizové situaci v Litovli.

Stříbrnou medaili získal i Karel Kolářík – současný ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Podílel se na odstraňování následků mnoha mimořádných událostí. Například v roce 2004 po tornádu v Litovli nebo po povodních v letech 2006, 2009 a 2010.

Stříbrná medaile také Romanu Váňovi, pro kterého se záchrana lidského života stala posláním. Organizoval humanitární pomoc Ukrajině a přípravu první pomoci pro složky IZS. S jeho jménem je spojený i velký projekt Humanita.

Tělem i duší záchranář Michael Fischer. I on obdržel stříbrnou medaili. Byl u vzniku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Pomáhal nejen jako lékař, ale například při povodních v roce 1997 organizoval zdravotní pomoc v celém kraji.

Cennou medaili za záchranu lidského života převzal z rukou hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila Vojtěch Školudík, který 17. dubna 2014 zachránil při požáru domu ve Staměřicích osmiletého chlapce. Dítě, které bylo v bezvědomí, vynesl přímo z hořícího dětského pokoje. Sám se přitom zranil. Zorganizoval pak ještě evakuaci dalších osmi lidí, kteří v domě bydleli.

Medaile za zásluhy o bezpečnost pro Lumíra Šatrana. V letech 2008 až 2014 působil v Bezpečnostní radě Olomouckého kraje. Jeho tým se významnou měrou spolupodílel na bezproblémovém řešení metanolové kauzy v regionu.

Stejné ocenění získal i Milan Novák, někdejší velitel 75. Záchranné výcvikové základny v Olomouci. Od roku 2007 pracuje na oddělení krizového řízení Olomouckého kraje. Organizoval pomoc a spolupráci při řešení mnoha mimořádných a krizových situací.

Medaile za zásluhy o bezpečnost také Miroslavu Murčekovi. Jako velitel Vojenské policie v Olomouci spolupracuje se složkami IZS Olomouckého kraje při přípravě cvičení a odstraňování následků mimořádných a krizových situací.

Dlouhodobá aktivní a iniciativní spolupráce s Olomouckým krajem a dobrovolnými hasiči. Ocenění v této kategorii obdrželi: Roman Mácha, František Fojtek, Karel Ondruch a Antonín Červek. Ocenění převzali ještě Jan Weinberg a Aleš Koranda. Medaili získal také generálmajor ve výslužbě Josef Sedlák.

Hejtman Olomouckého kraje předal i dvě stuhy. První u příležitosti 25. výročí založení Vojenské policie Olomouc. Převzal ji její velitel Miroslav Murček. Druhou pak získala Letecká záchranná služba Olomouckého kraje také k 25. výročí svého založení. Převzal ji ředitel Petr Hubáček.

Čtěte více:

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Olomoucký kraj, integrovaný záchranný systém, stříbrná medaile, krizová situace, Jan Březina, Jiří Rozbořil, Olomouc, Litovel, Hasičský záchranný sbor, Roman Váňa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.