Po policejních raziích na krajském úřadě v Olomouci a na dalších místech zejména v Olomouckém kraji a dalších provedených úkonech obvinili kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu 13 osob. Kauza se týká ovlivňování veřejných zakázek na dopravní stavby. Všichni obvinění byli zadrženi jako podezřelí, mezi nimi zřejmě i krajský náměstek pro oblast dopravy Michal Zácha z ODS.
Úterý, 14. listopadu 2023, 12:09
Překvapivý pondělní zásah policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu na olomouckém krajském úřadě a několika dalších místech vyvolal znepokojení. Podle dostupných informací se má případ týkat dopravních zakázek. Kriminalisté zadrželi...
Celkem 13 fyzických osob obvinili v úterý 14. listopadu policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování. Elitní policejní útvar přistoupil v pondělí k realizaci případu, detektivové prováděli zásahy v sídle olomouckého krajského úřadu i na přerovském magistrátu, kde má coby uvolněný radní kancelář Michal Zácha (ODS). Ten je současně i náměstkem hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy. Právě nezákonného ovlivňování veřejných zakázek v oblasti dopravních staveb na území Olomouckého kraje se případ podle vrchního státního zástupce z Olomouce Radima Dragouna celý případ týká. Policisté přistoupili i k domovním prohlídkám a vyžádali si také dokumentaci například z olomouckého pracoviště Ředitelství silnic a dálnic.
„Stíhané skutky jsou posuzovány jako trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě podle § 256 trestního zákoníku, pletich při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži podle § 257 trestního zákoníku, přijetí úplatku podle § 331 trestního zákoníku, podplacení podle § 332 trestního zákoníku, podvodu podle § 209 trestního zákoníku a zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 trestního zákoníku. Jedná se o trestné činy dílem dokonané a dílem ve stadiu pokusu. Většině obviněných je kladeno za vinu spáchání těchto trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny a rovněž i trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině podle § 361 trestního zákoníku,“ sdělil k případu žalobce Dragoun.
Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci byli všichni obvinění v pondělí zadrženi jako podezřelé osoby. „Aktuálně jsou obvinění vyslýcháni. Podle výsledků úkonů trestního řízení, které byly provedeny včera a dnes, je posuzována otázka důvodnosti dalšího omezení osobní svobody obviněných,“ komentoval možnost uvalení vazby na zadržené Radim Dragoun.
Podle informací ČTK by mezi zadrženými měli být také dva podnikatelé z menší stavební firmy či člen regionální rady ODS Robert Knobloch. O dalším postupu v mimořádné situaci chtějí jednat zástupci koalice Olomouckého kraje, která je ve vedení samosprávného celku od roku 2020. Kromě ODS ji tvoří Piráti, STAN, a uskupení Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj. Situací se zabývá také regionální rada ODS.
Rezignaci na funkce krajského náměstka i uvolněného člena Rady města Přerova požadují po Michalu Záchovi zástupci Pirátské strany. „Nedokážu si představit, že by náměstek Zácha vzhledem ke svému zadržení dál vykonával funkci náměstka hejtmana. Lidé, u nichž vyvstalo podezření z korupce nemají ve veřejných funkcích co dělat. S tímto jdeme ve středu na koaliční radu. Piráti vždy bojovali proti korupci a svých zásad se držíme. Krajská gesce dopravy měla problémy i v minulosti - vzpomeňme na takzvané Faltýnkovy deníčky. Je tak ke zvážení, zda by gesce doprava a sport měla vůbec spadat pod ODS, alespoň do doby, než se celá záležitost vyřeší,“ říká krajský radní Martin Šmída (Piráti).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Táák a je tu další Dozimetr a zase co se tý če dopravy!!!!!!!!!!V Praze to byl STANdartní organizováný zločin a v Olomouci Ó Dé Essáci hyperkapitalismu!!!!!!!Že by náhoda!!!!!!!!V žádném případě ,naopak vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá!!!!