Přední čeští umělci protestují proti sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie v Olomouci. Otevřený dopis podepsali například houslový virtuos Václav Hudeček, operní pěvkyně Dagmar Pecková nebo zakladatel Semaforu Jiří Suchý. Město argumentuje tím, že spojení přinese úspory, obě prestižní značky zůstanou zachovány.
K otevřenému dopisu primátorovi Olomouce Miroslavu Žbánkovi (ANO) a jeho náměstkovi odpovědnému za kulturu Viktoru Tichákovi (ProOlomouc a Piráti) se kromě Václava Hudečka, Dagmar Peckové a Jiřího Suchého připojili také dirigent Tomáš Netopil, Vladimír Válek, Petr Vronský či Libor Mathauser, režiséři Olga Sommerová, Václav Marhoul, Jan Hřebejk, Břetislav Rychlík nebo bývalý ministr kultury Daniel Herman.
O nastartování procesu sloučení rozhodlo vedení města minulý týden. Dopis podepsala celkem sedmdesátka umělců. Proti je i olomoucký senátor a ambasador Moravské filharmonie Lumír Kantor (KDU-ČSL). "Každý z nás na vystoupení filharmonie nebo divadla někdy byl. Návštěvnost je přes 115 tisíc lidí ročně. Sloučení povede k postupnému oklešťování, redukci zaměstnanců a omezování repertoáru. V univerzitním městě s vysokou mírou vzdělání zůstane torzo klasického umění. To si Olomouc ani náš kraj nezaslouží," protestuje Kantor.
Z materiálů, které jsou k dispozici, podle něho navíc vyplývá, že úspora je velmi diskutabilní. Nelíbí se mu zároveň, že do diskusí o sloučení město nezapojilo Olomoucký kraj. Proti sloučení divadla a filharmonie vznikla také petice.
Středa, 24. května 2023, 14:57
Dvě nejprestižnější kulturní instituce v regionu, Moravské divadlo a Moravská filharmonie, se sloučí. Radní Olomouce schválili přípravu celého procesu a tvrdí, že město by jinak jejich provoz neutáhlo. Vedení radnice slibuje, že obě značky zůstanou...
Náměstek primátora Tichák ubezpečuje, že obě prestižní značky zůstanou v každém případě zachovány. "Současný stav, k jehož zachování umělci vyzývají, znamená každoroční boj o rozpočet, postupné propouštění a tlumení kulturní služby. Připomeňme zrušení letošní Dvořákovy Olomouce. Znamená to nejistotu, která se dříve či později projeví i na kvalitě. Tento stav opravdu zachovat nechceme," vysvětlil náměstek.
Vedení města se snaží najít peníze na provoz obou institucí i pro další roky s ohledem na městský rozpočet. "Hledáme cesty, které by oběma institucím zajistily především víceletý horizont, jistotu a možnost uměleckého růstu, což za současných podmínek není možné," upozorňuje Tichák.
Jednou z možností je financování provozu z více zdrojů, všechny varianty proto počítají se zapojením především Olomouckého kraje. To by měl umožnit zákon o Veřejné kulturní instituci, který by v červnu měla projednat vláda. Zákon by umožnil více zřizovatelů jedné kulturní instituce. Dohromady jsou náklady na provoz divadla a filharmonie přes 200 milionů korun ročně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.