Olomouc ožije jarní Florou. Na oblíbenou výstavu zamíří desítky tisíc lidí

Autoři , | Foto Výstaviště Flora Olomouc

Jedinečná hlavní expozice, nabitý program a rozmanité zahradnické trhy s více než třemi stovkami prodejců. Olomoucké výstaviště příští týden od čtvrtka do neděle ovládne jarní etapa oblíbené květinové výstavy Flora. Tradiční akci navštěvují každoročně desítky tisíc lidí.

Od čtvrtka 24. do neděle 27. dubna nabídne mezinárodní výstava Flora například světovou premiéru 12 nových květů, propojení květinového designu s uměním a sklem či stovky let staré bonsaje.

Hlavní expozice v pavilonu A ponese název Paralelní květy a vytvoří ji mezinárodně uznávaný florista Róbert Bartolen ze Slovenska. Věnována bude několika typům floristických technik a pokrokových inovací. „Rád bych, aby tato expozice poukázala na plnost, komplexnost, inovaci a také pokrok v tomto oboru. Je k němu mít třeba umělecké, řemeslné a taktéž i zahradnické znalosti,“ uvedl Bartolen, který ke spolupráci na hlavní expozici přizval 12 talentovaných umělců českého sklářství.

V pavilonu A bude také expozice Českého zahrádkářského svazu, v sousedním pavilonu B bude přehlídka výpěstků Svazu květinářů a floristů. „Profesionálové z oboru zde představí trendy v pěstování balkonových rostlin a ve svatební floristice. Součástí expozice bude i prezentace českých pěstitelských květinářských firem a velkoobchodů,“ řekla Barbora Melničuková, která se na organizaci výstavy Flora podílí.

Novostavba a rekonstrukce. Náklady na obrovskou muzejní stavbu v Olomouci překročí miliardu

Ministerstvo kultury v závěru minulého týdne představilo rozpočtové priority, mezi nejzásadnější investice resortu se řadí také diskutovaná budova SEFO v centru Olomouce. Výstavba Středoevropského fóra Olomouc by se měla naplno rozběhnout v roce...

Pavilon E zaplní prezentace značek Klasa a Regionální potravina, do pavilonu H zamíří milovníci bonsají. K vidění tam budou bonsaje představené na prestižních evropských výstavách i rostliny staré několik století. „Kromě českých pěstitelů se představí bonsajisté z Německa, Francie, Rakouska, Slovenska, Maďarska a Polska,“ řekl prezident České bonsajové asociace Ivan Macháček. Na programu budou také ukázky tvarování bonsají a komentované prohlídky.

V historické oranžerii bude pod názvem Květy v říši stínů připravena výstava černobílé fotografie z tvorby Unie výtvarných umělců Olomouckého kraje. Pavilon G bude kromě doprovodných trhů patřit prezentaci členů Asociace soukromého zemědělství. Součástí jarní výstavy je i floristická soutěž Pohár Flory a doprovodní program pro děti.

Jarní výstavu květin Flora Olomouc každoročně navštíví zhruba 50 000 až 55 000 lidí. „Letos by mohla návštěvnost vzrůst, protože lákáme další návštěvnické skupiny a uspořádali jsme tiskovou konferenci v Praze. Marketingu a kampani letos věnujeme spoustu času a věříme, že se to projeví ve vyšší návštěvnosti. Kdybychom se dostali k šedesáti tisícům návštěvníkům, tak by to bylo pěkné,“ komentovala ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková a připomněla, že návštěvnost bude záležet také na počasí.

Základní rozdělení expozic Flora Olomouc – 24. – 27. dubna 2025
Pavilon A – Centrální expozice Paralelní květy od mezinárodně uznávaného floristy Roberta Bartolena na ploše cca 1600 m2. Světová floristika, floristika jako design a umění, díla českých sklářů, světová premiéra 12 nových květů. Překročení hranic tradiční floristiky, vize budoucnosti. Přes den i při komentované Večerní prohlídce. Na pouhé čtyři dny. Neopakovatelný zážitek.
Galerie pavilon A – Expozice Českého zahrádkářského svazu: Pěstitelská poradna, posezení u vína. Prezentace zahradnických firem.
Terasa pavilon A – Zakončení Květinové stezky pro děti, prodej bonsají. Prezentace společnosti Kokoza zaměřené na moderní kompostování a trendy vybavení pro komunitní i klasické zahrady.
Pavilon B (přízemí) – Expozice a prezentace Svazu květinářů a floristů ČR: Trendy v pěstování balkonových rostlin, trendy svatební floristiky, barva roku mocha mousse, prezentace českých pěstitelských květinářských firem a velkoobchodů. Soutěž SKF ČR pro profesionální floristy o nejlepší svatební kytici.
Pavilon C (1. patro) – Prezentace 15 středních zahradnických škol a škol příbuzných oborů, soutěž školních expozic.
Pavilon E – Prezentace značek Klasa a Regionální potravina. Ochutnávky a nákup kvalitních regionálních potravin.
Pavilon G – Doprovodné trhy. Prezentace členů Asociace soukromého zemědělství.
Pavilon H – Národní výstava bonsají a suiseki České bonsajové asociace 2025: Exponáty z nejprestižnějších evropských výstav. Některé bonsaje jsou staré několik stovek let. Ukázky tvarování bonsají, komentované prohlídky.
Oranžerie – Květy v říši stínů, Výstava černobílé fotografie z tvorby Unie výtvarných umělců Olomouckého kraje, floristická výzdoba od studentů oboru Floristická tvorba Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
Velké zahradnické trhy (venkovní areál) – Vše, co zahradník a zahrádkář potřebuje. Více než 300 prodejců a vystavovatelů. Přísady, cibuloviny, zahradnické potřeby a materiál, mechanizace, nářadí, skleníky a mnoho dalšího.
Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Výstava, expozice, hlavní expozice, Flora program, Flora, příroda, rostliny, Flora Olomouc, jarní Flora, Olomouc

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.