DRBNA HISTORIČKA: Jeden z největších myslitelů 20. století psal své dílo v Olomouci, žid Ludwig Wittgenstein chodil do školy s Hitlerem

Autoři | Foto Moritz Nähr – Austrian National Library/volné dílo

Wittgensteinova ulice se v Olomouci táhne od křižovatky u atletického stadionu až po kruhový objezd za dvěma rameny řeky Moravy, kde pokračuje jako Tovární ulice. Jméno má po jednom z nejvýznamnějších myslitelů 20. století, který zde byl na vojně.

Jak také jinak. Olomouc se těší dlouhé historii vojenského města a dodnes je zde významná vojenská posádka a nejinak tomu bylo v časech 1. světové války, kdy se mladý Ludwig Wittgenstein jako dobrovolník přihlásil do Rakousko-Uherské armády a v Olomouci se cvičil na dělostřelce.

Zde psal jedno ze svých nejvýznamnějších děl, Tractatus logico-philosphicus. Jediné ucelené dílo, které vyšlo za jeho života. Zcela nepochybně se rodilo už během jeho olomouckého pobytu.

V Olomouci byl jeho nejbližším přítelem architekt Paul Engelmann. V jeho pozůstalosti se právě našel svazek tohoto díla. To však již byla 60. letá a Engelmann už dávno žil v Tel Avivu. V Olomouci po něm zůstal jediný objekt. Mullerova vila na Lazcích.

DRBNA HISTORIČKA: Na Hradisku je pochován nejhezčí Přemyslovec. Hanácký Escorial má i další unikát

Na severovýchodě Olomouce se nachází významná barokní stavba, klášter Hradisko byl založen mezi prvními v Čechách a na Moravě. Díky velkorysé barokní přestavbě se mu přezdívá Hanácký Escorial. Za jeho založením stojí Ota I. Sličný, který někdy bývá...

Stejně jako Edelmann i Wittgenstein opustil rodný stát a stal se profesorem na slavné univerzitě v Cambridge. Zde totiž původně filozofii studoval, ovšem jen epizodicky jako absolvent berlínské techniky, kde se ke specifickému oboru dostal přes matematiku. Oba byli také židovského původu, a pokud by zůstali v Olomouci, byl by jejich život ve velkém ohrožení během holokaustu. Wittgenstein při tom v Linci navštěvoval stejnou školu jako o šest dní starší Adolf Hitler.

Četné rozpravy s Edelmannem v Olomouci inspirovaly Wittgensteinovy filozofické koncepty. Dokládá to objev uskutečněný dávno po jeho smrti (1951 zemřel na rakovinu ve Velké Británii) v telavivské pozůstalosti olomouckého architekta. U Edelmanna se nacházel opoznámkovaný text Tractatu a také jeho korespondence s významným filosofem, kde filosofické problémy rozebírají.

Wittgenstein jinak pocházel z velmi bohatých poměrů, jeho otec Karl Wittgenstein byl rakousko-uherský velkopodnikatel, který vlastnil mimo jiné známou huť Poldi Kladno. Libozvučný název, který se propsal i do jména bývalého hokejového klubu dnes vlastněného Jaromírem Jágrem, dostal podnik po Ludwigově matce Leopoldě (zkráceně Poldi).

DRBNA HISTORIČKA: Mor měl v Olomouci tisíce obětí. V 18. století byly postupy jako za covidu

Sloup nejsvětější trojice sice není morovým sloupem, ale na trend stavby těchto monumentů na památku drtivých epidemií zcela jistě navazuje. Smrt a utrpení v důsledku šíření nakažlivých nemocí se Olomouci nevyhnuly.

Hokejové Kladno není jedinou záležitostí, která kuriózně propojuje Wittgensteina s Českem. Jeho bratrancem byl významný ekonom Friedrich August von Hayek. Neboli myšlenkový vzor Václava Klause, dnes už je pozapomenuto, že právě odkazy na Hayekovy koncepty zásadním způsobem ovlivnily Klausovo pojetí ekonomické transformace v 90. letech.

A co myšlenky samotného Wittgensteina? Dnes stojí obzvláště za pozornost. Wittgenstein pokládal základy analytické filosofii jazyka, kdy zdůrazňoval, že naše řeč nenese jen význam samotných použitých slov. Prostřednictvím řečových her se význam přenáší i nevyřknutými slovy a celou řadou jiných dalších forem.

Wittgenstein může jen litovat, že se nedožil éry komunikace přes mobily, SMS, chaty a sociální sítě. Pro nás však z jeho myšlenek může přijít poučení, jak zásadní část toho, co chceme sdělit se přesunem do on-line prostředí z naší komunikace vytrácí.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, Ludwig Wittgenstein, Olomouc, Adolf Hitler, Česko, Paul Engelmann, Poldi, Friedrich August von Hayek, Václav Klaus

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.