Dnes, 13:19
Kozorožec kavkazský je podle odborníků nejohroženějším kozorožcem na světě. V přírodě přežívá na pěti místech v Gruzii a Rusku. Stádo těchto zvířat v olomoucké zoo se letos rozrostlo o 11 jedinců, a je tak největší ze všech zoologických zahrad na planetě.
Poslední sčítání kozorožců kavkazských v roce 2019 naznačovalo, že jich na hranici Gruzie a Ruska žije několik tisíc. Podle posledních odhadů jde již jen o několik stovek. O jejich záchranu se tak starají zoologické zahrady a ta na Svatém kopečku u Olomouce patří mezi světovou špičku. Tamní odborníci také od roku 1998 koordinují chov těchto zvířat v rámci programu EEP.
„Kozorožce chováme od roku 1987, přičemž se zde narodilo 210 mláďat a od roku 1998 koordinujeme chov v celé Evropě. Zvířata z naší zoo putovala do mnoha evropských zoo. Obzvlášť důležitý byl transport do gruzínského Tbilisi. Pokud se tamní stádo rozroste, mohou být zvířata z místní zoo vypouštěna zpět do volné přírody na Kavkaze,“ vysvětlila zooložka Jitka Vokurková.
Neděle, 29. června 2025, 09:49
O šest mláďat se rozrostla skupina sobů polárních v areálu zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Stádo s celkem 28 jedinci se tak řadí mezi největší v celé Evropě. Mohutné sudokopytníky mohou návštěvníci pozorovat při návštěvě safari části Arktida v...
Během letošního roku se olomoucké stádo rozrostlo o dalších jedenáct jedinců. Dohromady tedy na Svatém kopečku chovají 45 kozorožců. „Jde o suverénně největší stádo v rámci všech zoo světa, v nichž tohoto vzácného zvířete nežije více než 160 jedinců,“ doplnila mluvčí zoo Iveta Gronská. Olomoučtí odborníci se snaží i o genetickou pestrost. „Kvůli tomu jsme v loňském roce přivezli nepříbuzné samce z pražské zoologické zahrady,“ dodal vrchní chovatel kozorožců Michal Trizma.
Kozorožci ve volné přírodě žijí jen na malém území a pohybují se v nadmořských výškách nad 4 000 metrů nad mořem. Jejich stavy ve volné přírodě se snižují nelegálnímu lovu, ale také kvůli narůstajícímu chovu domácích zvířat. „Ta kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se kozorožci na určitou část roku přesunou do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami,“ uzavřela mluvčí.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám