Nová mláďata kozorožce kavkazského. Olomoucká zoo má největší stádo na světě

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Kozorožec kavkazský je podle odborníků nejohroženějším kozorožcem na světě. V přírodě přežívá na pěti místech v Gruzii a Rusku. Stádo těchto zvířat v olomoucké zoo se letos rozrostlo o 11 jedinců, a je tak největší ze všech zoologických zahrad na planetě.

Poslední sčítání kozorožců kavkazských v roce 2019 naznačovalo, že jich na hranici Gruzie a Ruska žije několik tisíc. Podle posledních odhadů jde již jen o několik stovek. O jejich záchranu se tak starají zoologické zahrady a ta na Svatém kopečku u Olomouce patří mezi světovou špičku. Tamní odborníci také od roku 1998 koordinují chov těchto zvířat v rámci programu EEP.  

„Kozorožce chováme od roku 1987, přičemž se zde narodilo 210 mláďat a od roku 1998 koordinujeme chov v celé Evropě. Zvířata z naší zoo putovala do mnoha evropských zoo. Obzvlášť důležitý byl transport do gruzínského Tbilisi. Pokud se tamní stádo rozroste, mohou být zvířata z místní zoo vypouštěna zpět do volné přírody na Kavkaze,“ vysvětlila zooložka Jitka Vokurková.

Stádo sobů polárních se rozrostlo o šest mláďat. Chov v Zoo Olomouc patří mezi evropskou špičku

O šest mláďat se rozrostla skupina sobů polárních v areálu zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Stádo s celkem 28 jedinci se tak řadí mezi největší v celé Evropě. Mohutné sudokopytníky mohou návštěvníci pozorovat při návštěvě safari části Arktida v...

Během letošního roku se olomoucké stádo rozrostlo o dalších jedenáct jedinců. Dohromady tedy na Svatém kopečku chovají 45 kozorožců. „Jde o suverénně největší stádo v rámci všech zoo světa, v nichž tohoto vzácného zvířete nežije více než 160 jedinců,“ doplnila mluvčí zoo Iveta Gronská. Olomoučtí odborníci se snaží i o genetickou pestrost. „Kvůli tomu jsme v loňském roce přivezli nepříbuzné samce z pražské zoologické zahrady,“ dodal vrchní chovatel kozorožců Michal Trizma.

Kozorožci ve volné přírodě žijí jen na malém území a pohybují se v nadmořských výškách nad 4 000 metrů nad mořem. Jejich stavy ve volné přírodě se snižují nelegálnímu lovu, ale také kvůli narůstajícímu chovu domácích zvířat. „Ta kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se kozorožci na určitou část roku přesunou do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami,“ uzavřela mluvčí.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zoo, mláďata, stádo, EEP, kozorožec kavkazský, chov

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.