Kloktací testy na koronavirus, které vyvinuli vědci z olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny, využije Slovensko v pilotní studii testování žáků. Olomoučtí odborníci vyvinuli k testům i podrobný systém ke zpracování elektronických žádanek.
České kloktací odběrové soupravy Gargtest vyvinuté v olomouckém ústavu chtějí použít na Slovensku vybrané laboratoře pro PCR vyšetření po samoodběru vzorku kloktáním.
"Testování velkého počtu lidí se neobejde bez elektronického zpracování informací o testovaných. Právě proto jsme k soupravě Gargtest vyvinuli i důmyslný systém ke zpracování elektronických žádanek, který je kompatibilní s jinými laboratorními systémy a je schopný přijímat a odesílat informace do laboratoří," uvedl ředitel ústavu Marián Hajdúch.
Gargtest je samoodběrová souprava k odběru vzorků a následně použitelná pro další laboratorní zpracování. Nový způsob odběru vzorků na vyšetření covidu-19 představili odborníci v tuzemsku poprvé loni v listopadu.
Vyzkoušeli si ho již členové České filharmonie a herci divadla Bez Zábradlí. Tento způsob využil v únoru pro pilotní testování 600 maturantů i Olomoucký kraj a na konci února předškoláci a školáci prvního stupně v Praze.
Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemného odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou, což kladně ohodnotili ve srovnání s antigenním testy při testování rodiče a školáci z Prahy 6.
S testováním žáků po návratu do škol se počítá i v Česku, vláda rozhodla, že stát pro školy a veřejný sektor pořídí 7,65 milionu antigenních testů. Školský výbor žádá, aby ministerstvo do konce měsíce účinnost antigenního testování ověřilo ve školách, které jsou v provozu pro děti zdravotníků a záchranářů.
Ministr školství Robert Plaga by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních i testy PCR. Měly by se mezi testovací metody u školáků zařadit. Antigenní testy jsou levnější a jejich výsledek je rychle k dispozici. Jsou ale méně spolehlivé. Přesnější PCR testy jsou dražší, jejich zpracování je náročnější a trvá déle.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.