Olomoucká zoologická zahrada přivítala na pátek třináctého novou samici lva berberského, která na Svatý Kopeček přicestovala ze Švýcarska. Na takřka dvouletou lvici čeká v zoo samec Thembi, ošetřovatelé doufají ve vznik chovného páru. Šelmy si na sebe budou nejprve zvykat v prostorách oddělených mřížemi.
Předevčírem oslavil čtvrté narozeniny olomoucký lev Thembi, jehož jméno v překladu znamená naděje. Potomek nedáno zesnulého legendárního lva Šimona se bude nyní seznamovat s potenciální novou družkou ze Švýcarska.
Neděle, 8. května 2022, 13:04
Masivní lipové kmeny obohatily výběhy kočkovitých šelem v olomoucké zoologické zahradě. S transportem až dvoutunových kusů dřeva do expozice gepardů či lvů pomohla hydraulická ruka nákladního automobilu. Exotická zvířata se do nových prvků výběhu...
„Lvice přijela v pořádku, po transportu jí však ale dáváme čas, aby se mohla návštěvníkům ukázat, až se bude na to sama cítit. Seznamování mladých lvů proběhne postupně, nejprve přes mříže, aby se mohli vnímat jak vizuálně, tak akusticky skrze zábranu, ale i pachově. Tento proces může trvat i delší čas. Pokud jim bude vše přát, můžeme se těšit na první mláďata již v příštím roce,“ přiblížila zooložka Jitka Vokurková.
Vytvoření chovného páru je u lvů berberských velmi obtížné. První šelmy tohoto druhu obdržela olomoucká zoo v roce 1979. Chovných jedinců je ve světě velmi málo a zvířata mohou pojit příbuzenské vazby. „V současné době bychom v chovatelských institucích Evropy našli kolem 80 jedinců, ve světě pak 179. Zoo Olomouc do záchrany populace berberského lva přispěla 20 jedinci, má tedy doslova lví podíl na záchraně jeho populace,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.
Lev berberský je největším poddruhem lva. „Dospělý samec tohoto poddruhu mohl dosahovat hmotnosti více než 250 kg, výjimkou nebylo ani 300 kg. Afričtí lvi oproti tomu málokdy váží přes 200 kilogramů,“ informovala mluvčí Gronská.
Počátkem čtyřicátých let 20. století byl lev berberský v přírodě vyhuben a dlouho poté se považoval za úplně vymizelého i v zajetí. V 70. letech minulého století bylo ale zjištěno, že poslední zástupci poddruhu přežili v soukromé zoo neboli menažerii marockých králů. Tento lvinec se později stal základnou pro zoo v Rabatu. Odtud se v 70. letech dostalo 22 těchto lvů do sedmi zoologických zahrad světa, včetně Dvora Králové.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.