Připomínku třetihorního moře nalezli archeologové v Brodku u Prostějova, vrstva sedimentů se odkryla při výkopových pracích. Zkameněliny nalezené na Prostějovsku dokládají mořskou záplavu této lokality v době před zhruba dvaceti miliony let.
V ulici Salajky v Brodku u Přostějova se při hloubení výkopů pro položení elektrických kabelů našly horniny z mladších třetihor. „Neogenní sedimenty v podobě písků, jílů, pískovců a vápenců s četnými zkamenělinami jsou stáří spodního badenu a dokládají poslední mořskou záplavu tohoto regionu před přibližně 20 miliony lety. Historie výzkumů těchto hornin je na Prostějovsku dostatečně známa,“ uvedl v tiskové zprávě Pavel Fojtík z Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Usazeniny z odumřelých organismů zaměřili archeologové zhruba 30 až 35 centimetrů pod současným povrchem, vrstva pak sahala ještě o 40 centimetrů níž. „V materiálu z výkopu byly nalezeny různé typy sedimentů: okrově žluté rozpadavé pískovce s rourkami červů a ojediněle zkamenělinami hřebenatek, šedožluté pískovce s lasturami hřebenatek, kompaktní šedožluté křemité pískovce s otisky a úlomky schránek měkkýšů, převážně hřebenatek a ústřic. Zaznamenány byly také šedé jíly,“ vyjmenoval Pavel Fojtík, který na výzkumu lokality spolupracoval také s Vladimírou Jaškovou z Muzea a galerie v Prostějově.
Úterý, 2. srpna 2022, 20:25
Svědectví dob, kdy na území dnešní Moravy a Slezska vytékala z kráterů sopek žhavá láva, si mohou prohlédnout návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci. Geologická výstava přibližuje také období třetihor a čtvrtohor, kdy povrch regionu pokrývaly...
Nedaleko výkopu navíc zkoumali odborníci také zídky postavené z usazené horniny, takzvané spodnokarpatské droby. I ty obsahovaly pískovce a vápence s lasturami ústřic a pozůstatky dalších živočichů. „Na stavbu zídek byly použity i opracované pískovcové stavební články nejistého původu. Některé z těchto kvadratických bloků až nápadně připomínají stavební materiál tradičně uplatněný kupříkladu na raně středověké církevní architektuře na Olomoucku,“ zmínil další zajímavost archeolog z prostějovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.