Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

VIDEO: Raritní lyskonoh i vlasatá volavka. Ornitologové s nadšením sledují vzácné ptačí návštěvy

Ornitologové ze začátku května s nadšením vyrážejí k rybníkům i polním hnojištím, vrcholí totiž jarní tah ptactva a podle odborníků je tak možné pozorovat neobvyklé ptačí návštěvníky. To se potvrdilo hned ve třech případech na střední Moravě – v Senici na Hané si udělal zastávku vzácný lyskonoh ploskozobý, na pomezí Olomouckého a Zlínského kraje pozorují nadšenci volavku vlasatou a ibise hnědého.

Jedním ze vzácných zatoulanců na území Olomouckého kraje je podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku Jiřího Šafránka lyskonoh ploskozobý. Malý návštěvník z podřádu bahňáků si na své cestě rozhodl odpočinout v oblasti nového biocentra u Senice na Hané. „Lyskonoh ploskozobý hnízdí v Arktidě a zimuje v Atlantiku u jižní a západní Afriky. Ve střední Evropě se objevuje velmi vzácně a málokdy se zdrží více dní na jednom místě. Lidí se nebojí a často k nim připlave i na pár metrů. Patří mezi bahňáky, ale na rozdíl od většiny z nich neloví červy v bahně, ale hmyz na hladině,“ přiblížil Jiří Šafránek.

S dalekohledy i teleobjektivy míří mnoho ornitologů také do oblasti Přerovska a Kroměřížska. Od 29. do 5. května pozorovali ornitologové další ptačí raritu v podobě volavky vlasaté na zámeckém rybníku v Chropyni. „Nyní se může vyskytovat i na jiném rybníku v okolí. Jde o drobnou volavku, která žije v mokřadech jižní Evropy a k nám se výjimečně zatoulává. Je béžově hnědá a má bílá křídla, která vyniknou v letu. Zobák má modrý s černou špičkou,“ popsal v tiskové zprávě Šafránek.

Třetím členem aktuálně zaznamenané výjimečné sestavy je ibis hnědý. Tmavě hnědý pták se zeleným leskem na křídlech a velmi dlouhým zobákem pochází z jižní Evropy. Nyní je k vidění jak loví drobné mokřadní živočichy na Záhlinických rybnících u Hulína.

Každou zimu v Přerově. Ornitologové už deset let sledují pohyb racka s kódem PKHU

Svého starého známého už desátým rokem pozorují ornitologové na Přerovsku. Jde o racka bělohlavého, který na svém kroužku nese kód PKHU. Díky označení mohou odborníci pozorovat pohyb ptactva a analyzovat také jejich oblíbená zimoviště. U racka PKHU...

„Pozorovatelé ptáků v těchto dnech objíždějí nejen mokřadní lokality, ale i pole a polní hnojiště, protože všude je možné najít nějakou ornitologickou raritu. Jako je například i rybák dlouhoocasý, kulík hnědý nebo linduška rudokrká,“ poznamenal přerovský ornitolog.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jiří Šafránek | Zdroj Video - Zdeněk Abrahámek

Štítky Příroda, ptáci, ptactvo, lyskonoh ploskozobý, ibis hnědý, volavka vlasatá, pozorování ptáků, ornitolog, Kroměřížsko, Přerovsko, Senice na Hané, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VIDEO: Raritní lyskonoh i vlasatá volavka. Ornitologové s nadšením sledují vzácné ptačí návštěvy  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.