VIDEO: Raritní lyskonoh i vlasatá volavka. Ornitologové s nadšením sledují vzácné ptačí návštěvy

Autoři | Foto Jiří Šafránek | Zdroj Video - Zdeněk Abrahámek

Ornitologové ze začátku května s nadšením vyrážejí k rybníkům i polním hnojištím, vrcholí totiž jarní tah ptactva a podle odborníků je tak možné pozorovat neobvyklé ptačí návštěvníky. To se potvrdilo hned ve třech případech na střední Moravě – v Senici na Hané si udělal zastávku vzácný lyskonoh ploskozobý, na pomezí Olomouckého a Zlínského kraje pozorují nadšenci volavku vlasatou a ibise hnědého.

Jedním ze vzácných zatoulanců na území Olomouckého kraje je podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku Jiřího Šafránka lyskonoh ploskozobý. Malý návštěvník z podřádu bahňáků si na své cestě rozhodl odpočinout v oblasti nového biocentra u Senice na Hané. „Lyskonoh ploskozobý hnízdí v Arktidě a zimuje v Atlantiku u jižní a západní Afriky. Ve střední Evropě se objevuje velmi vzácně a málokdy se zdrží více dní na jednom místě. Lidí se nebojí a často k nim připlave i na pár metrů. Patří mezi bahňáky, ale na rozdíl od většiny z nich neloví červy v bahně, ale hmyz na hladině,“ přiblížil Jiří Šafránek.

S dalekohledy i teleobjektivy míří mnoho ornitologů také do oblasti Přerovska a Kroměřížska. Od 29. do 5. května pozorovali ornitologové další ptačí raritu v podobě volavky vlasaté na zámeckém rybníku v Chropyni. „Nyní se může vyskytovat i na jiném rybníku v okolí. Jde o drobnou volavku, která žije v mokřadech jižní Evropy a k nám se výjimečně zatoulává. Je béžově hnědá a má bílá křídla, která vyniknou v letu. Zobák má modrý s černou špičkou,“ popsal v tiskové zprávě Šafránek.

Třetím členem aktuálně zaznamenané výjimečné sestavy je ibis hnědý. Tmavě hnědý pták se zeleným leskem na křídlech a velmi dlouhým zobákem pochází z jižní Evropy. Nyní je k vidění jak loví drobné mokřadní živočichy na Záhlinických rybnících u Hulína.

Každou zimu v Přerově. Ornitologové už deset let sledují pohyb racka s kódem PKHU

Svého starého známého už desátým rokem pozorují ornitologové na Přerovsku. Jde o racka bělohlavého, který na svém kroužku nese kód PKHU. Díky označení mohou odborníci pozorovat pohyb ptactva a analyzovat také jejich oblíbená zimoviště. U racka PKHU...

„Pozorovatelé ptáků v těchto dnech objíždějí nejen mokřadní lokality, ale i pole a polní hnojiště, protože všude je možné najít nějakou ornitologickou raritu. Jako je například i rybák dlouhoocasý, kulík hnědý nebo linduška rudokrká,“ poznamenal přerovský ornitolog.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Příroda, ptáci, ptactvo, lyskonoh ploskozobý, ibis hnědý, volavka vlasatá, pozorování ptáků, ornitolog, Kroměřížsko, Přerovsko, Senice na Hané, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.