Počasí dnes11 °C, zítra15 °C
Čtvrtek 25. dubna 2024  |  Svátek má Marek
Bez reklam

Posily chovu ze Švýcarska: Ve voliéře na Svatém Kopečku si staví hnízda vzácní ibisové

V obří voliéře v olomoucké zoo mohou návštěvníci pozorovat nově celkem třináct ibisů skalních. Chov opeřenců s charakteristickým vzezřením doplnila zahrada o tři samce a jednu samici ze Švýcarska. Po přesunu ze zimoviště už si vzácní ptáci staví ve svém příbytku nová hnízda.

VIDEO: Žáby létavky i obří kobylka. Zoo Olomouc otevřela novou terarijní expozici

Před samotným odchodem z olomoucké zoologické zahrady si mohou návštěvníci prohlédnout novou expozici terarijních živočichů. Zoo Olomouc rozšířila kolekci chovaných zvířat o další exotické plazy, obojživelníky či obří kobylku z Nové Guinee....

Původní ptačí obyvatele horských a suchých krajin severní Afriky a blízkého východu si mohou prohlédnout návštěvníci v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Do letní voliéry u pavilonu šelem zamířilo třináct ibisů skalních. „Tomuto kroku předcházel odchyt, pravidelné preventivní odčervení, nakládka do transportních beden a v závěru vypuštění v obří voliéře,“ popsala mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Na konci loňské sezony ale žilo v areálu nedaleko Olomouce ibisů méně. „V průběhu zimy se hejno na základě doporučení koordinátora evropského záchovného programu rozšířilo o tři mladé samce a jednu samici ze zoo ve švýcarském Curychu, čímž se vyrovnal nepříznivý poměr pohlaví v našem hejnu a ptáci tak dostanou možnost každý najít svůj protějšek,“ vysvětlil v tiskové zprávě kurátor ptáků olomoucké zoo Jan Kirner.

VIDEO: Pomoc v Africe i na Hané. Dokument Ve stínu přináší příběh zoologa Jana Kirnera

Záchrana ohrožených gepardů, výuka afrických veterinářů i zápal pro práci v domovské Zoo Olomouc. Tvůrci dokumentární minisérie Ve stínu představují v další epizodě příběh Jana Kirnera, zoologa a dobrovolníka organizace Veterináři bez hranic,...

Ibis skalní nese latinské pojmenování geronticus eremita, což je možné volně přeložit jako pouštní stařík či starý poustevník. „Při pohledu na hlavu tohoto ptáka je příměr k holohlavému starci více než příznačný. Nicméně dva z našich nových ‚švýcarských‘ ibisů lysou hlavu ještě nemají, a to proto, že se jedná o mláďata, která do jednoho až dvou let věku mají hlavu ještě stále opeřenou,“ doplnila mluvčí zoo.

Zoologickým zahradám se daří přispívat k rozvoji populace ibisů skalních. Ti žili i na několika místech v Evropě, ale do 16. století zde byli vyhubeni. Vyhynutí hrozilo ibisům i na dalších místech, kde se přirozeně vyskytovali. „Populace v zoologických zahradách naštěstí byly stabilní a chov se dobře dařil. Na vhodných lokalitách tak mohlo započít vypouštění jedinců odchovaných v lidské péči zpět do volné přírody, které trvá doteď. Nyní je možné díky společnému úsilí mnoha zoologických zahrad pozorovat volně žijící ibisy skalní v Alpách nebo na několika místech ve Španělsku. Ibis skalní je velmi charismatickým druhem, který je jednou z vlajkových lodí úspěchu zoologických zahrad na poli ochrany přírody,“ podotkla Iveta Gronská.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, Zoo Olomouc, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, ibis skalní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Posily chovu ze Švýcarska: Ve voliéře na Svatém Kopečku si staví hnízda vzácní ibisové  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.