Bobři, kteří se usadili na Nemilance v Olomouci, dělají vrásky ochranářům. Potomci zvířat, která se v devadesátých letech vypouštěla zpět do krajiny, občas pokácí i nové stromy nebo staví hráze na nevhodných místech. Olomoucký magistrát je připraven pomoci lidem, kteří mají škodu.
Bobři žijí v Olomouci v celém ramenném systému řeky Moravy, na přítocích a jsou téměř na všech uzavřených vodách v okolí. Jde o potomky bobrů, kteří se pod vedením profesora Štěrby vraceli do krajiny v rámci záchranného programu bobří populace v devadesátých letech. Usadili se například i na říčce Nemilance, v lokalitě nemají přirozené nepřátele. Pro bobry jsou zde naopak dobré podmínky a dostatek potravy.
První výsadky bobrů proběhly v listopadu roku 1991, další v letech 1991 a 1992, kdy bylo v Litovelském Pomoraví vysazeno celkem 20 bobrů evropských ze severovýchodního Polska, ke kterým v roce 1996 přibyl jeden pár bobrů z Litvy.
"Bobři se tak po mnoha letech vrátili do původního domova, ale jejich počty od té doby výrazně narostly, což je jistě důvodem k zamyšlení nad regulací početních stavů na základě výsledků prací odborníků," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí na olomouckém magistrátu Petr Loyka.
Pondělí, 25. dubna 2022, 15:05
Tisíce zmizelých malých línů a amurů, taková je bilance výlovu chovných vod v Předmostí na Přerovsku. Místní rybáři řeší trable s vydrou říční. Obrana proti chráněnému vodnímu predátorovi je složitá a nákladná. Podle ochranářů k přemnožení vydry ale...
Podle zákona jsou ovšem bobři a jejich sídla chránění. "Bobři jsou velmi vnímaví a činorodí, pokud jim technikou odstraníme hrázku, tak to hned zjistí a rychle si staví novou. Kácí přitom nové stromy i keře, což jsme zaznamenali nejen v případě Nemilanky, kde nám situaci monitoruje jeden z předních odborníků na bobry v Evropě Vlastimil Kostkan," podotkl Loyka.
Magistrát je podle Loyky připraven poradit majitelům v případě, že jim bobr způsobí škodu. "V souladu s platnou právní úpravou situaci zdokumentujeme tak, aby bylo možné získat náhradu za škodu způsobenou chráněným živočichem a samozřejmě i poradíme s dalším postupem," sdělil vedoucí odboru životního prostředí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.