Dramatický výjezd, při kterém šlo o život mladého chlapce, zvládli na konci července hasiči a záchranáři z Olomouckého kraje. Třináctiletého hocha na táboře u Velkého Újezdu zasáhl blesk a ke snaze o obnovení životních funkcí zraněného se velmi rychle dostali dobrovolní hasiči z nedaleké obce. Právě laická první pomoc podpořená automatickým defibrilátorem byla rozhodující.
V pondělí 24. července krátce po půl osmé večer přijalo operační středisko Hasičského záchranného sboru v Olomouckém kraji informaci, že na tábořišti U pěti smrků poblíž Velkého Újezdu zasáhl chlapce blesk. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Lipníku nad Bečvou a jednotka dobrovolných hasičů z Velkého Újezdu.
Pátek, 4. srpna 2023, 08:52
Výrazné podchlazení, zástava srdce a dlouhé desítky minut oživování. Osmačtyřicetiletého muže přijali specialisté z Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc od záchranářů v situaci, kdy byl tragický konec skutečně blízko. Lékařům a...
Praporčík Jan Polcer, který působí v HZS Olomouckého kraje právě na operačním středisku, se tehdy zrovna vrátil ze zaměstnání a takřka ihned vyjížděl k zásahu. Ve Velkém Újezdu totiž zastává funkci velitele u dobrovolných hasičů. „Přišel jsem domů z práce a hned nás vyhoukali. Rychle jsem běžel na zbrojnici. V tu chvíli jsme z hlášení věděli, že jde o čas, takže jsem už během cesty zjišťoval podrobnosti, abychom mohli na místě co nejrychleji pomoc. Když jsme dorazili, chlapec ležel u velkého stanu a probíhala laická resuscitace. My jsme ji ihned převzali, nasadili jsme AED. Poté jsme se řídili pokyny z přístroje, střídali jsme se při resuscitaci až do příjezdu profesionální jednotky a záchranářů ZZS, které jsme v hůře přístupném terénu navigovali, aby místo nalezli co nejrychleji,“ vylíčil na webu krajských hasičů Jan Polcer. Jeho jednotka bez zaváhání využila místní znalost a poté automatický externí defibrilátor.
Další péče o mladého pacienta se poté ujali profesionální zdravotníci a záchranářský vrtulník ho o chvíli později transportoval do Fakultní nemocnice Ostrava. „O víkendu byl hoch po desetidenní hospitalizaci bez následků propuštěn domů,“ sdělila radostnou zprávu mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.
Sobota, 5. srpna 2023, 06:49
Během července vyjížděli záchranáři v Olomouckém kraji k více než 350 případům obtíží, které se typicky pojí s letním obdobím. Podle poznatků záchranných složek se častěji dějí situace, při kterých je potřeba vydat se na pomoc lidem do těžko...
Při zásahu vysokoenergetickým elektrickým proudem dochází k zástavě dechu i krevního oběhu a popáleninovému traumatu. „Včasné zahájení dýchání z úst do úst a velmi rychlé a přesné použití externího defibrilátoru určitě mělo vliv na to, že chlapec vyvázl bez trvalých následků. Za to si všichni zasahující laici zaslouží určitě poděkování,“ ocenil pohotovost přítomných zachránců z řad personálu tábora i dobrovolných hasičů Martin Kutěj, lékař zdravotnické záchranné služby, který na místě zasahoval.
„Nedávno nás kontaktoval tatínek chlapce s poděkováním, takže jsem věděl, že zásah měl šťastný konec. Velmi nás to potěšilo. Jsem rád, že jsme spolu s kolegy mohli být součástí záchranného řetězce a pomoci,“ doplnil velitel jednotky z Velkého Újezdu. Při události byli lehce zraněni i další dva lidé, ty odvezla záchranná služba na vyšetření do nemocnice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.