Výrazné podchlazení, zástava srdce a dlouhé desítky minut oživování. Osmačtyřicetiletého muže přijali specialisté z Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc od záchranářů v situaci, kdy byl tragický konec skutečně blízko. Lékařům a dalším zdravotníkům se ale podařilo s využitím mimotělního oběhu v nočním boji o pacientům život zvítězit.
Zástupci Fakultní nemocnice Olomouc přiblížili jeden z lednových případů, při kterém na výbornou zafungovala spolupráce mezi pracovišti největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě. U silně podchlazeného muže došlo k zástavě srdce a krevního oběhu. Rozběhla se mnohahodinová snaha o obnovení jeho životních funkcí. „Po opožděné laické resuscitaci převzali péči o pacienta kolegové ze záchranné služby, ale než jsme jej napojili na mimotělní oběh uběhlo 96 minut,“ vzpomíná na situaci z konce ledna letošního roku lékař Jan Juchelka z Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Tělesná teplota osmačtyřicetiletého pacienta v této fázi specializovaného zákroku činila pouze 24,1 °C. Zdravotníci využili technologie pokročilé resuscitace v rámci takzvaného ECMO centra. „Mimotělní oběh sloužil nejen k obnově plně kompetentní krevní cirkulace a okysličení, ale taky k aktivnímu ohřevu krve pacienta,“ vysvětlil na webu nemocnice kardiochirurg. Při tělesné teplotě 30 °C díky tomu došlo ke spontánní obnově srdeční akce.
Úterý, 1. srpna 2023, 17:06
Olomoucké transfuzní oddělní má nedostatek krve. Jde o situaci, která se opakuje každé léto, protože je více úrazů a pravidelní dárci jsou často na dovolených. Například jen za poslední týden je oddělení v minusu o 92 litrů krve.
Mimotělní oběh nahrazoval funkci srdce a plic po dobu 129 minut, po dosažení běžné tělesné teploty a stabilizaci mohli pacienta lékaři ještě během operace odpojit od tohoto zařízení a předat do péče kolegů z anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Už následující den jej pak probudili z umělého spánku. „I přes dlouho trvající zástavu srdce a resuscitaci nejevil známky významnějších neurologických následků a po týdenní hospitalizaci jsme jej propustili do domácí péče,“ doplnil pozitivní zprávy o zotavení muže Jan Juchelka. Na šťastném konci příběhu se podle něj podílel nejen ochranný vliv podchlazení na mozkové a orgánové funkce, ale zejména dostupnost technologie mimotělního oběhu a spolupráce resuscitačního týmu se sloužícími kardiochirurgy a odborným personálem Oddělení urgentního příjmu.
Ve Fakultní nemocnici Olomouc využívají specialisté připojení mimotělního oběhu během resuscitace řádově u jednotek až desítek případů ročně. „Byl to sice výjimečný případ, ale opět prokázal, že technologie pokročilé resuscitace za pomocí mimotělního oběhu a samotná existence ECMO centra má opodstatnění, protože zachraňuje životy,“ zdůraznil lékař Kardiochirurgické kliniky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.