Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Polární záře učarovala lidem i nad Hanou. Viděli jste barevnou krásu?

, aktualizováno 6. listopadu 2023, 8:50

Mimořádný světelný úkaz v podobě polární záře byl k vidění od nedělního večera také z okolí Olomouce. Při souhře potřebných podmínek se pozorovatelé či fotografové kochali pro tuzemské zeměpisné šířky vzácnou barevnou podívanou.

Nepitná voda v olomoucké škole: Hygienici vydali zákaz kvůli vyššímu obsahu olova

Příliš vysoký obsah olova v pitné vodě odhalila analýza v budovách olomoucké Fakultní základní školy Tererovo náměstí. Hygienici vodu na základě výsledků označili jako nepitnou, žáci a personál školy tak musejí využívat připravených náhradních...

Možnost pozorovat polární záři na území České republiky avizoval v neděli odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. O co víc, není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla,“ uvedli meteorologové.

Prognóza se vyplnila, protichůdným jevem pro pozorování ale byla proměnlivá oblačnost. Komu se poštěstilo a byl ve správnou dobu na správném místě, mohl jev zvaný Aurora Borealis vidět nad severním obzorem pouhým okem, nebo si vypomoci fotoaparátem s delším časem závěrky. Povedené snímky pak sdíleli fotografové na sociálních sítích.

V Olomouckém kraji tak vznikly fotky unikátních světelných pásů například na Litovelsku, u přehrady Plumlov nebo nad Olomoucí u obce Posluchov. Na místo s dobrým výhledem poblíž Svatého Kopečku vyrazil také Jan Vidlař, jehož vydařené fotografie zaujaly na facebookové stránce věnované dění na Olomoucku. 

„O možnosti polární záře jsem se dozvěděl v neděli odpoledne, to ještě nikdo nevěděl, jak silná nakonec bude. Někdy kolem páté hodiny mi přišla zpráva ‚v případě jasné oblohy téměř stoprocentní šance na okem viditelnou záři.‘ To mne zaujalo, záře jde z Česka vyfotit až několikrát do roka, ale vesměs jen jako slabé barevné obláčky při dlouhé expozici fotografie. Tak jsem sbalil vybavení a vyjel na kopec za vesnici. Hned na třetí fotce jsem měl ony barevné obláčky, radost byla už v ten okamžik nezměrná. Záře během asi dvaceti minut zesílila na neskutečnou úroveň, kdy svítil celý severní obzor, červená záře a sloupy světla vypadaly jako kdyby na Libavé náhle vyrostlo obří město. Pocit to byl nepopsatelný, pro mě splnění jednoho ze životních snů,“ popisoval s nadšením fotograf z Hané.

Podvečerní a večerní záře byla raritní i hrou barev, která se lišila oproti běžnějším snímkům známým ze severských oblastí. „Červená polární záře je vzácnější, vyskytuje se při intenzivních slunečních bouřích, kdy proud nabitých částic excituje molekuly kyslíku vysoko v atmosféře ve výškách nad 300 kilometrů a záře je tak viditelná i v nižších zeměpisných polohách,“ objasnila na sociální síti X Hana Hanzlíková z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Polární záře
Jev vznikající ve horní atmosféře, obvykle ve výškách od 80 do 500 km nad zemským povrchem. Bývá pozorován v noci v podobě barevných oblouků, svitků, drapérií nebo závěsů. Příčinou polární záře je vtahování korpuskulárního záření Slunce do magnetického pole Země, kde ionizuje atm. částice, excituje atomy a molekuly a vyvolává tak světelné efekty. Polární záře se vyskytují především v období intenzívní sluneční činnosti při magnetických bouřích, a to zvláště v sev. a již. polárních oblastech v okolí zemských magnetických pólů. Mají složité spektrum, v jasných zářích je nejintenzivnější zelená nebo červená barva. Nejvyšší polární záře dosahují až 1 200 km, nejnižší asi 65 km nad zemí; vrstva, v níž se vyskytují, je nejčastěji silná 10–12 km. Podle toho, na které polokouli se vyskytuje, se též hovoří o sev. záři (aurora borealis) nebo již. záři (aurora australis).
Zdroj: Česká meteorologická společnost

Hodnocení článku je 78 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Vidlař, Michal Petřík, Mike Vym

Štítky Meteorologie, polární záře, focení, Česká republika, světelný úkaz, přírodní jev, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Polární záře učarovala lidem i nad Hanou. Viděli jste barevnou krásu?  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.