Po takřka patnácti letech od zveřejnění první ze studií budovy Středoevropského fóra v Olomouci přišel na řadu významný bod v přípravě rozsáhlého záměru za více než půl miliardy korun. Muzeum umění podepsalo smlouvu s generálním projektantem stavby neotřelého designu. Potřebnou podrobnou dokumentaci vypracuje architektonické studium Jana Šépky, který je autorem návrhu plánované podoby objektu v proluce v centru města.
Sobota, 6. ledna 2024, 15:41
Ředitelství silnic a dálnic plánuje v Olomouckém kraji investovat letos do oprav dálnic a silnic I. třídy přibližně 600 milionů korun. V roce 2024 počítá olomoucké pracoviště například s rekonstrukcí D35 ve směru od Olomouce na Litovel či se...
Ve výběrovém řízení na projekční práce budovy SEFO uspěla společnost Šépka architekti, která tak vypracuje po architektonické studii také dokumentaci pro stavební povolení a prováděcí dokumentaci. Potřebné nákresy, vizualizace a další náležitosti pro administrativní procesy a následný tendr na zhotovitele stavby by měly být hotové za dva roky. Poté by již mělo následovat hledání stavební firmy a samotná výstavba, jejíž trvání se předpokládá v horizontu přibližně dalších tří let.
„Projekt SEFO nelze vnímat pouze jako záležitost stavební nebo investiční, ale především jako odborný projekt významné kulturní instituce. Nová budova reaguje nejen na specifika místa uprostřed městské památkové rezervace, ale současně také architektonickými, výtvarnými a expozičními prostředky vyjadřuje historicko-kulturní kontext střední Evropy,“ komentoval význam budovy, která bude sloužit jako výstavní prostor i rozsáhlý depozitář, ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.
Ten ve čtvrtek podepsal za přítomnosti ministra kultury Martina Baxy (ODS) smlouvu s Janem Šépkou, autorem návrhu budovy SEFO. „První projekt vznikl v roce 2009. Uběhlo téměř 15 let od vzniku této studie, měli jsme možnost od té doby ji několikrát dopracovat. Nejvýznamnější byla úprava v roce 2020, kdy se podařilo vykoupit pozemek, který umožní propojit Denisovu ulici a severní část, kde se nachází tramvajové depo,“ zmínil důležitý vývoj záměru uznávaný odborník.
Stavba tak získá další rozměr nejen pro návštěvníky a pracovníky muzea. „Uvažujeme, že první loď sousedící se současnou budovou muzea bude určitou pasáží. Tím se SEFO úplně začlení do struktury města. Návštěvník bude moct využít kaváren nebo tudy projít, aniž by navštívil samotnou kulturní instituci,“ doplnil jeden z aspektů architekt Šépka.
Na setkání s novináři představil Šépka i neobvyklý technický postup, kterým by měl zajistit samotnou výstavbu objektu nekonvenčního vzezření. „Uvažujeme nad 3D tiskem z vysokopevnostního betonu UHPC, což by nám umožnilo obejít se bez bednění. Obejdeme se bez výztuže, v takové podobě 3D betonový tisk nebyl v takové podobě testován. Stavbu se pokusíme udělat energeticky šetrnou, společně se specialisty se pokusíme navrhnout vytvoření vrtů a navržení budovy v pasivním standardu,“ nastínil další benefity připravovaného řešení Jan Šépka.
Pátek, 5. ledna 2024, 11:06
Padesát až osmdesát zaměstnanců stavební firmy bude od příštího týdne pracovat na přeměně bývalé budovy EMOS v centru Přerova. Nevzhledná stavba projde během necelých dvou let komplexní rekonstrukcí podle návrhu, který vzešel z odborné...
Navrhovaná podoba budovy SEFO rozvířila nejen na sociálních sítích již celou řadu debat mezi odborníky i širokou veřejností. Podle ředitele MUO Ondřeje Zatloukala kulturní instituce vnímá i určité kritické ohlasy. „Nezlehčujeme je, ani je nepřehlížíme. Jde nám v prvé řadě o co nejlepší vstup moderní architektury do zdejší velmi cenné městské památkové rezervace. Jsme však přesvědčeni na základě návštěv těch nejvýznamnějších muzejních institucí po celém světě o kvalitách a promyšlenosti předloženého řešení. O to více nás těší, že bylo pamatováno i na technologie šetrné k životnému prostředí a udržitelnost stavby,“ prohlásil Zatloukal.
Stavbě SEFO je nakloněn také primátor města Miroslav Žbánek (ANO). „Můj předchůdce nepatřil úplně mezi fanoušky celého projektu. Já jsem byl po svém vstupu do funkce v otázce budovy SEFO na vážkách i s ohledem na tlak veřejného mínění. Stal jsem se ale podporovatelem projektu. Je důležité se na celé řešení dívat jako sbírkový předmět číslo jedna celého muzea umění. Jde i o určité poselství pro občany města – zkusme se na budovu dívat jako exponát moderního umění instalovaný v historickém jádru. Zkusme se odprostit od toho, že máme každý nějakou představu, jaká budova by měla stát v barokním centru města. Umění se někomu líbí a někomu ne, ale měli bychom k němu mít jakýsi respekt. Podstatou je budit vášně, emoce, a to je správně,“ míní primátor.