Dlouho připravovaný záměr stavby výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci bude znovu jedním z předmětů jednání na olomouckém krajském soudu. Ten v minulosti zamítl žalobu veřejného ochránce práv s tím, že ombudsman neprokázal závažný veřejný zájem. S tímto verdiktem ale nesouhlasil Nejvyšší správní soud a kauzu vrátil do Olomouce k přezkoumání.
Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně odmítl argumentaci olomouckého krajského soudu, podle níž je třeba vyjít výlučně z předchozích rozhodnutí soudů, která se v minulosti zabývala žalobou ombudsmana ve věci fotovoltaické elektrárny Moldava. V jejím případě závažný veřejný zájem soud shledal proto, že ke dni podání žaloby proti rozhodnutí o povolení stavby mimo jiné nebyly uděleny zákonem stanovené výjimky ze zákazu činnosti ve zvláště chráněném území.
"Tato předchozí rozhodnutí se týkala pouze jednoho z příkladů, kdy je dán závažný veřejný zájem na podání žaloby veřejným ochráncem práv. Nestanovila však žádný minimální a nepodkročitelný práh, kterého musí být dosaženo, aby byl stěžovatel aktivně procesně legitimován k podání žaloby ve veřejném zájmu," uvedl předseda rozhodujícího senátu a soudce zpravodaj Ivo Pospíšil na webu NSS.
Čtvrtek, 18. ledna 2024, 15:02
Vizi živoucího propojení historického jádra Olomouce a jižní části města podél Mlýnského potoka rozpracovávají architekti v souvislosti s plánovanou stavbou nové čtvrti Šantovka District. Břehy vodního toku poblíž obchodní galerie se mají proměnit a...
Senát NSS následně dospěl k závěru, že v současné kauze naplňuje požadavek závažného veřejného zájmu tvrzení ombudsmana týkající se systémového rizika podjatosti rozhodujících úředníků. Tím je podle Nejvyššího správního soudu nepochybně ohrožený veřejný zájem ohledně nestranného rozhodování orgánu státní správy, který lze považovat za dostatečně závažný k podání žaloby ombudsmanem.
Krajský soud podle NSS měl provést důkazy, které veřejný ochránce práv k podpoře svých tvrzení navrhoval. Na krajském soudu tak nyní bude, aby je provedl a posoudil, zda ve věci opravdu existovalo systémové riziko podjatosti.
„Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je dobrá zpráva. Od začátku jsme v souvislosti s umístěním výškové budovy upozorňovali na současné porušení hned několika veřejných zájmů,“ komentoval v tiskové zprávě rozsudek NSS ombudsman Stanislav Křeček.
Stavba má vzniknout v sousedství městské památkové rezervace v Olomouci. O 74 metrů vysoké Šantovka Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Za projektem stojí podnikatel a majitel developerské skupiny Redstone Richard Morávek, podle nějž panorama centra Olomouce ohroženo není. Aktuální verdikt Nejvyššího správního soudu bude společnost teprve analyzovat. „Rozhodnutí zatím nemáme k dispozici, musíme se s ním a jeho důvody nejprve seznámit. V tuto chvíli nebudeme věc komentovat,“ sdělil mluvčí skupiny Redstone Petr Hlávka.
Projekt Šantovka Tower připravuje studio renomovaného architekta Roberta Bishopa. Po předchozím zamítnutí žaloby krajským soudem a uznání územního rozhodnutí probíhala podle společnosti Redstone intenzivnější příprava záměru, nicméně o stavební povolení nebylo možné dosud zažádat kvůli odkladnému účinku kasační stížnosti na Nejvyšším správním soudu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.