Počasí dnes23 °C, zítra18 °C
Úterý 21. května 2024  |  Svátek má Monika
Bez reklam

Granáty senior na policejní služebnu do Prostějova přivezl minulý týden autobusem, ukradl je na vojně

Osmdesátiletý muž, který minulý týden přinesl na policejní služebnu v Prostějově v igelitové tašce dvě desítky funkčních granátů, přijel do města běžnou autobusovou linkou. Policistům řekl, že cvičné granáty před více než půlstoletím ukradl na vojně. Policie případ vyšetřuje pro nedovolené ozbrojování, krádež je již promlčena.

Senior igelitovou tašku s granáty donesl na policejní služebnu v ulici Újezd v Prostějově minulý v pátek ráno. Policisté munici vynesli okamžitě před budovu a přivolali pyrotechnika. Muž do Prostějova vyrazil ze svého bydliště v oblasti Němčic nad Hanou na Prostějovsku, s municí cestoval minimálně deset kilometrů. "Senior přijel autobusem, na právní kvalifikaci to zatím nemá žádný vliv, bude záležet na výsledku znaleckého posudku pyrotechniků. Právní kvalifikace tak stále zůstává na nedovoleném ozbrojování," uvedla mluvčí policie Miluše Zajícová.

Muž policistům řekl, že granáty měl uložené v rodinném domě několik desítek let. Uvedl, že je našel v těchto dnech při úklidu a rozhodl se je odevzdat na policii k bezpečné likvidaci. Policistům také vysvětlil, jak se munice k němu do domu dostala. "Před 57 lety ji odcizil na vojně, věc samotné krádeže je již promlčena," doplnila policejní mluvčí.

Podle pyrotechnika šlo o funkční výbušninu, a to 22 cvičných granátů, jeden ruční granát a jeden třecí zapalovač do ručního granátu. Vše si pyrotechnik převzal k odborné likvidaci.

Policisté v této souvislosti apelují na veřejnost, aby na munici, náboje, trhací výbušninu a jiné pyrotechnické předměty, nebo předměty, které jen munici připomínají, nikdy nesahali, nepřenášeli ji a nepřepravovali. "Vždy je potřeba ji ponechat na místě, zamezit k nim přístup dalším osobám, nález oznámit vždy na bezplatnou linku 158 a počkat, v dostatečné vzdálenosti od nalezené pyrotechniky, na příjezd policistů. Ti předměty ohledají a vyhodnotí, zda se jedná o nebezpečný předmět a na místo přizvou policejní pyrotechniky, kteří munici ve většině případů zajistí a převezou k odborné likvidaci. V některých případech zlikvidují munici přímo na místě nálezu," dodala Zajícová.

Igelitovou tašku naplněnou granáty přinesl dnes ráno na policejní služebnu v Prostějově osmdesátiletý senior. V rodinném domě na Prostějovsku je měl několik desítek let. Policisté munici okamžitě vynesli ven na trávu, kde ji zlikvidoval přivolaný...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Policie ČR

Štítky granát, senior, munice, Prostějov, policejní stanice, okres Prostějov, pyrotechnika, Němčice nad Hanou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Granáty senior na policejní služebnu do Prostějova přivezl minulý týden autobusem, ukradl je na vojně  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.