VIDEO: Zpět na Kavkaz. Zubřice ze Zoo Olomouc vyrazily do domoviny v Ázerbájdžánu

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Na dlouhou pouť se vydaly ze Zoo Olomouc dvě samice zubra evropského, přes berlínskou zoologickou zahradu se mohutná zvířata vrátí do oblasti svého původního přirozeného výskytu v Ázerbajdžánu. Tento druh v minulosti čelil vyhubení, dlouhodobým odborným úsilím a důslednou ochranou se podařilo populaci zubrů rozšířit na více než deset tisíc jedinců.

POLITICKÁ KORIDA: Jak hodnotíte propagaci města před prázdninami a hlavní turistickou sezonou

V dalším díle Politické koridy předsedové politických klubů v olomouckém zastupitelstvu nebo jejich zástupci odpovídali na otázku: Nedávno vydaná olomoucká eurobankovka se stala hitem, město získalo i zlatou minci. Zároveň se blíží prázdniny a...

Chovatelé v Zoo Olomouc zvládli v úvodu tohoto týdne přípravu dvou zubřic k transportu, který je součástí procesu repatriace či reintrodukce, tedy vysazení biologického druhu v místě původního výskytu. „Zubří samice odcestovaly do Tierparku Berlin a poté na podzim odletí do Baku k následné reintrodukci v rámci EAZA projektu ‚Re-introduction in Caucasus‘. Zubři se budou vracet do míst svého původního historického výskytu, na území Národního parku Shahdag v severovýchodním Ázerbájdžánu. Odesláním těchto zvířat zpět do volné přírody se naplní nejsložitější, ale zároveň ta nejkrásnější role zoologické zahrady,“ komentovala v tiskové zprávě zooložka olomoucké zahrady Jitka Vokurková.

První zubři zamířili do Zoo Olomouc v roce 1973 z obory ze slovenských Topoľčianek, po 13 letech ale na Hané chov největších savců Evropy ustal. „Jeho znovuvzkříšení se pojí až s rokem 2013, od té doby se narodilo 17 mláďat,“ podotkla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. Zubr evropský má dvě genetické linie – na pokraji vyhubení zakládalo takzvanou nížinnou neboli bělověžskou linii sedm čistokrevných zvířat. U zubrů nížinně-kavkazské linie koluje kavkazská krev. „Naši zubři jsou nížinněkavkazské linie, jejich repatriace je možná ve východní Evropě a v Asii,“ doplnila mluvčí olomoucké zahrady.

Před takřka 100 lety započala jednání o záchraně těchto zvířat. V té době bylo v soukromých chovech naživu přibližně 60 jedinců. Ke konci roku 2022 se díky mezinárodnímu úsilí podařilo podle ochranářské organizace Česká krajina překročit symbolickou hranici deseti tisíc zvířat. „Mezinárodní chov v oborách a zoologických zahradách vyústil v letech 1952‒1966 k návratu zubrů v rámci repatriace do Bělověžského pralesa. V té době už pro ně skýtal bezpečný domov, nikoliv hrozbu, kdy byl vyhledávanou lokalitou lovu místních panovníků. Postupně narůstal počet zvířat ve volné přírodě. Největší stáda v současnosti žijí v Polsku v části Bělověžského pralesa. Zubr evropský je nejen přísně chráněným zvířetem, ale zasloužil se i o vytvoření první Mezinárodní plemenné knihy, která eviduje čistokrevná zvířata s případným využitím pro chov. Ve vojenském prostoru v Milovicích byla také vypuštěna skupina zubrů, která se tu i rozmnožuje. Několik dalších lokalit v ČR se k vypuštění zubrů připravuje,“ shrnula Gronská.

Zubr je největším savcem Evropy, samci dosahují hmotnosti až 920 kg, samice až o polovinu méně. Samice jsou březí zhruba 9 měsíců. Za svůj život porodí cca 9 telat. V zajetí se může dožít v průměru až 26 let. Denní příjem potravy se pohybuje mezi 30‒60 kg. Potravu tvoří listí stromů a keřů (33 %), trávy a byliny (67 %). Jako ostatní velcí býložravci hraje i zubr zásadní roli v přírodních ekosystémech při udržování vysokého stupně různorodosti biotopů, a tedy biodiverzity obecně. Zubři upřednostňují pastvu na otevřených prostranstvích a podél lesních okrajů, kde do značné míry potlačují růst náletových dřevin a keřů, čímž vytvářejí jemnou mozaiku různých prostředí nezbytných pro existenci řady živočichů a rostlin vázaných na bezlesá stanoviště.
Zdroj: Zoo Olomouc

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, ochrana přírody, Zoo Olomouc, zubr evropský, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.