S napětím sledují vývoj počasí a předpovědi hydrologů v Litovli na Olomoucku, městě ležícím na šesti ramenech řeky Moravy. Extrémní povodeň z roku 1997 ještě pamatuje mnoho místních. Zaplavené bylo tenkrát takřka celé město.
V areálu technických služeb na okraji Litovle pracovníci vytrvale plní pytle s pískem, během dvou dnů připravili přes 45 palet těžkých dílků pro provizorní zábrany a utěsnění nejrůznějších míst. Zásoba je zatím připravená ve více lokalitách, v Hanáckých Benátkách, jak se městu na řece Moravě přezdívá, se ještě čeká na další vývoj. Dva dny vytrvale prší, do Litovle stejně jako na další místa ale dorazí hlavně voda ze severnější partií Olomouckého kraje.
„Kluci byli zadělat průlehy okolo některých bočních ramen, dorovnávali břehy, aby nedocházelo v první fázi k zaplavování zahrad a dalších oblastí. Ale pokud to přijde v takovém rozsahu, jaký se čeká, tak pár pytlů asi nepomůže,“ tuší ředitel Technických služeb Litovel Jaroslav Erlec.
Podle pokynů krizového pracovníka rozdávají pytle s pískem občanům z ohrožených oblastí. „Snažíme se eliminovat jejich škody a trošičku mínění i uklidnit. Pořád doufáme, že se nenaplní maximální prognóza. Ale připravujeme se, jak to jde. Každý něco chce aspoň do dveří, do oken, pro ten prvotní šok. Pak už to ve větším zaplavení úplně nepomáhá,“ dodává ředitel.
Pátek, 13. září 2024, 16:43
Plné ruce práce měli i v průběhu pátečního dne dobrovolní a profesionální hasiči v Olomouckém kraji. Přípravné aktivity kvůli výstraze před extrémními povodněmi pokračovaly na severu regionu, technika odstraňovala lávky a mosty na řece Bělé. Od...
I servisní organizace města má svoje starosti se záplavami. Areál, ve kterém probíhá pytlování, byl před 27 lety pod vodou. „Odklízíme techniku, stroje, vše jsme dali na úroveň, kam voda sahala v roce 1997. Zítra vše přesuneme, abychom byli akceschopní. Potom by se nám odtud asi těžko pracovalo,“ poznamenal Jaroslav Erlec.
Ke garážím zatím přijíždí dvě ženy menším autem pro pytle s pískem, zaměstnanec chystající materiál pamatuje velkou vodu z devadesátého sedmého. „V roce 1997 se o tom vůbec nemluvilo, voda přišla a odešla, nic se dopředu neřešilo. Neberu to ani jako výhodu, že o hrozbě víme tak dopředu, straší to staré lidi, kteří z toho mají úplnou paniku. Obavy nemám, beru to tak, jak to je. Za spoustu let se neudělaly žádné větší opatření,“ míní Zdeněk. S pragmatickým přístupem se chystá na víkendovou službu, při které bude mimo svůj dům na okraji Litovle. „V devadesátém sedmém jsem měl jsem vodu v baráku, ale musel jsem sloužit v práci. Až opadla voda, tak jsem šel odklízet bordel doma. A když to přijde, tak to bude zase stejné, pořád bydlím ve stejném domě. Všechno si pak budu dávat do pořádku sám, je to bohužel problém i na několik let,“ dodává pracovník technických služeb.
„Nebudu lhát, že to bude jednoduché a voda projde bez problémů. Situace bude opravdu vážná, v sobotu večer nebo v noci překročí Morava v Litovli třetí stupeň povodňové aktivity a kritická pak bude neděle a pondělí. Lidé mají obavy, jsou nervózní, s krizovým pracovníkem nám zvoní telefony skoro co minutu,“ říká starosta Litovle Viktor Kohout (SNK), který zásadní pokyny pro občany shrnul ve videoklipu na facebookových stránkách města.
Místní čekají, že voda přiteče od obce Víska, kde se pole u železniční trati zaplavuje takřka každoročně už při mnohem nižší hladině, než kterou předpovídají meteorologové od sobotní noci. V roce 1997 se povodeň vyhnula náměstí a hřbitovu. „Předci asi v minulosti dobře věděli, na jakých místech stavět,“ podotkl Erlec. Město založené Přemyslem Otakarem II. se postupně přece jen rozrostlo a nyní má okolo deseti tisíc obyvatel.
Naopak určitou obtíží mohou být stromy zachycené na pilířích nejstaršího mostního objektu na Moravě – mostu Svatého Jana přes hlavní rameno Moravy poblíž litovelského sídliště. „Hlásí vítr, v Pomoraví se stromy nechávají bez zásahů, a bobři tam třeba také něco nakácí. Takže s vodou vždy nějaké dřevo připluje. Hlavní mosty už jsou bezpilířové, jsou to další kroky k lepšímu oproti roku 1997. Ale Svatoján předělaný není a nikdy nebude. Pak tam bývá takové síto ze stromů, ale to už je pak záležitost pro profesionální hasiče, takový zásah je hodně nebezpečný,“ upozorňuje ředitel litovelských technických služeb.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.