Šikmá trafostanice v Bělé pod Pradědem se stala při povodních nevyžádanou alternativou světově proslulé věže z italského města Pisa. Nakloněný objekt na Jesenicku na rozdíl od slavnější stavby hrozil zřícením, po konzultaci se statikem a stavebním úřadem přikročili specialisté ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky k demolici. Verdikt určující stavby ke zbourání bohužel zazněl v oblasti zasažené katastrofálními povodněmi ve více případech.
Dravý proud rozvodněné řeky Bělá na Jesenicku způsobil v polovině září obrovské škody, odstraňování následků povodní nadále pokračuje i například v Bělé pod Pradědem. Mezi nasazenými složkami jsou také hasiči z celorepublikového záchranného útvaru z Hlučína, kteří disponují speciální technikou. Podle mluvčí Jany Urbancové se síly a prostředky záchranného útvaru zapojují do činností nebezpečných stavů u objektů, u kterých statik rozhodl o jejich stržení. Jde tedy o stavby, které jsou po povodních ve stavu, kterým by mohly následně způsobit výrazné škody a ohrožovat zdraví a život lidí v okolí.
„Jedním z takto stržených objektů, který po povodních ohrožoval okolní budovy a znesnadňoval pohyb po místní komunikaci, se stala trafostanice v Bělé pod Pradědem, která svým náklonem už připomínala spíše světově známou Šikmou věž v Pise. Prostřednictvím pásového rypadla byla budova trafostanice postupně rozebírána, až do doby, než došlo k jejímu komplexnímu stržení. I toto je bohužel součástí naší práce,“ konstatovala mluvčí ZÚ HZS ČR Jana Urbancová.
Středa, 25. září 2024, 16:50
V oblasti zasažené ničivými povodněmi na severu Olomouckého kraje pracovalo v průběhu uplynulého víkendu mnoho stovek dobrovolníků a přispěli k prvotnímu odklízení následků živelné pohromy. Pomoc při obnově Šumperska a Jesenicka je ale stále...
V oblasti vodních toků Bělá, Staříč či Vidnávka provádějí kontroly domů a dalších staveb odborné týmy statiků, hasičů a pracovníků stavebního úřadu, podle vyhlášeného stavu nebezpečí mohou bezodkladně rozhodnout o odstranění staveb za účelem zmírnění či odvrácení nebezpečí. Demolice se týkala v úvodu tohoto týdne přibližně dvaceti objektů, konkrétní počty se ale budou ještě při probíhajících prohlídkách upravovat.
„V těchto dnech na Jesenicku úzce spolupracujeme se Záchranným útvarem HZS ČR a jejich hasičskými speciály a odborníky. Naším cílem je nejen likvidovat následky povodní, ale také v místě zajistit bezpečí a minimalizovat rizika spojená s narušenými konstrukcemi různých typů staveb. Reagujeme na rozhodnutí statika a stavebního úřadu a úzce s nimi spolupracujeme tak, aby vše proběhlo pod odborným dohledem a technicky správně,“ doplnila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.
V úvodu týdne zdemolovaná trafostanice je jednou ze součástí infrastruktury, která je po záplavách v severní oblasti Olomouckého kraje silně poničena. Alternativně se musí řešit na řadě míst nejen zásobování elektřinou, ale i pitnou vodou, která se vozí v cisternách nebo balená. Podle mluvčí hejtmanství Aleny Minxové stále více než sedm tisíc domácností není připojeno na plyn, vážnou komplikací jsou také poškozené či zcela zničené silnice a mosty.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.