Do olomoucké zoo přicestovala samice levharta mandžuského, který ve volné přírodě téměř vyhynul. Chovatelé věří, že brzy přibude také samec z Německa, vznikne tak nový chovný pár. V září totiž na Svatém Kopečku uhynula poslední samice tohoto levharta.
“Před pár dny přicestovala ze Zoo de Granby v Kanadě samice levharta mandžuského stará tři a půl roku, naděje v pokračování chovu. Prozatím pobývá v karanténě, trpělivý návštěvník ji bude moci spatřit ve výběhu Pavilonu levhartů. Z jejího dosavadního chování usuzujeme, že se nebude stranit lidí. Věříme, že k ní brzy přicestuje samec z Německa, a vytvoří tak pospolu s ní nový chovný pár," doufá ošetřovatelka Kateřina Šteckerová.
V září tohoto roku totiž v olomoucké zoo uhynula poslední samice levharta mandžuského. Stalo se tak kvůli rozsáhlému nádoru mléčné žlázy, dalším přidruženým chronickým potížím a velmi vysokému věku. Levharti se běžně dožívají kolem 16 let, svatokopecká samice se dožila 22 let. Ve volné přírodě žije posledních zhruba sto jedinců.
Olomoucká zahrada má levharty od roku 2001 a doposud odchovala 12 mláďat. "Přesun geneticky vzácného jedince z jiného kontinentu je velkým přínosem pro celý chov tohoto druhu v Evropě. Doporučení k přesunu jsme dostali na základě dlouhodobé spolupráce EAZA a AZA. Kolegové se zámořské zoo v Granby nám poskytli všechny důležité informace včetně videosekvencí týkajících se veterinárního tréninku s tímto zvířetem. Budeme na jejich práci navazovat a už teď po krátké době je zřejmé, že si samice naše chovatele oblíbila," popsala zooložka Jitka Vokurková.
Pondělí, 11. listopadu 2024, 14:51
Podzemní systém Javoříčských jeskyní poblíž hradu Bouzova na Olomoucku se v chladnějších měsících roku mění na největší zimoviště netopýrů a vrápenců v České republice. Minulou sobotu proběhlo tradiční symbolické Uspávání netopýrů, letounů...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.