O šest lávek přišlo během ničivých povodní v polovině září město Jeseník. Dvě přemostění pro pěší se podařilo dva měsíce po katastrofě provizorně nahradit, armáda nainstalovala mostky poskytnuté Státní správou hmotných rezerv. Jenže ani po třech týdnech místní občané lávky využívat nemohou – čeká se na kolaudační rozhodnutí.
S celou řadou obtíží se potýkalo vedení Jeseníku a občané města po živelné pohromě z poloviny letošního září, obnova území potrvá ještě mnoho měsíců i let. Příval vody nenávratně poničil ve městě také šest lávek, sedmou se podařilo opravit. Ženisté Armády ČR pracovali na mnoha dalších místech zasaženého regionu, 20. listopadu pak instalovali dvě provizorní přemostění přímo v Jeseníku. Nad řekou Bělou v ulici Nábřežní a Otakara Březiny jsou dvě lávky z hmotných rezerv státu, které budou sloužit místním přibližně dva až tři roky. Zatím si je ale mohou lidé pouze prohlížet. I po dokončení doplňkových technických opatření zahrnujících například zajištění bezpečných nástupů a výstupů či ukotvení jsou lávky veřejnosti nepřístupné. „Ze zákona jsme nyní povinni vyčkat na ukončení kolaudačního řízení. Teprve po obdržení výsledků kolaudační prohlídky můžeme lávky oficiálně otevřít. Pokud bude vše v pořádku, budou lávky otevřeny již před Štědrým dnem,“ sdělila na webu města mluvčí Markéta Kaniová.
Obyvatelé už by přitom po třech měsících uvítali návrat na navyknuté pěší trasy, které se jim kvůli chybějícím lávkám značně prodloužily. „To už mělo být dávno otevřené. Tady chodíme po rozbitých cestách mezi auty a po nové lávce se měsíc nedá přejít,“ reagovala na zprávu o dalším čekání na zprovoznění lávky na sociálních sítích jedna z komentujících Eva. „Jeden neví, jestli se má smát, nebo brečet,“ poznamenala Ivana.
Sobota, 7. prosince 2024, 18:42
Před týdnem skončilo po takřka třech měsících nasazení tisíců vojáků na pomoc s likvidací následků a obnovou území zasaženého ničivými povodněmi. Armáda plnila různorodé úkoly, ženisté se věnovali také budování provizorních mostů a lávek. Desítkám...
Také vedení města vnímá problematickou situaci, podle starostky Zdeňky Blišťanové (Jeseník srdcem) je nutné dodržet zákonem dané lhůty. „Nejvíce byla lidmi poptávaná lávka na Nábřežní ulici, druhá pak na Březince. Ale bohužel, i když jsme je už dostali a jsou položeny už několik týdnů, tak kvůli spoustě potřebné administrativy ještě pořád nejsou v provozu. Lidé jsou už trochu netrpěliví, přijde jim to dlouho, mně také, ale bohužel takové jsou zákonné postupy. Nikoho tam nemůžeme pustit dřív, než budeme mít v ruce ten správný papír, tedy až proběhne kolaudace. Což by u lávky na Nábřežní mělo být 20. prosince,“ objasnila starostka.
Jesenická radnice mezitím už jedná s architekty o podobě dalších nových lávek, které vzala městu velká voda. „Jednak by měly být odnímatelné. Pokud se na překážce ve vodním toku zasekne nějaký materiál, tak to může vodu odvézt úplně jiným směrem a způsobit další škody. A také jsme se domluvili, že bychom chtěli, aby lávky byly další sjednocující prvek v rámci vizuálního stylu města. Když se přijede do Jeseníku, aby bylo znát, že jde o typické prvky pro město,“ říká Zdeňka Blišťanová.
Vedení Olomouckého a Moravskoslezského kraje už nebude vládu o další prodloužení stavu nebezpečí, který umožňuje různá rychlejší krizová opatření. „Stav nebezpečí končí 12. prosince v 15 hodin a s jeho využitím otevření lávek neurychlíme. Po skončení výjimečného stavu se ale otevřou další dotační tituly, které nám pomohou s řádnou obnovou města, aby se už nejednalo o provizoria. Ve čtvrtek chci na zastupitelstvu jednat o otevření pracovní skupiny pro obnovu města, ve které by mohli být představitelé různých politických uskupení. Je toho hodně, co bude potřeba udělat, potrvá to roky. Chci abychom se společně domluvili, které věci vidíme jako priority,“ nastínila další plány pro město na severu Olomouckého kraje jesenická starostka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.