Předvánoční a také silvestrovské období se kromě sváteční atmosféry a poté bujarého veselí pojí i se zvýšeným rizikem vzniku požáru. Před nepříjemnostmi, které mohou mít vážné dopady na majetek a zdraví, varují hasiči z Olomouckého kraje. Pro bezpečný závěr roku připomínají důležité zásady platné nejen při odpalování zábavní pyrotechniky.
Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážové došlo v letos v předvánočním období k meziročnímu nárůstu statistik počtu požárů. V listopadu a prosinci loni vyjeli hasiči ke 119 požárům, z nichž osm se týkalo zahoření zábavní pyrotechniky při silvestrovských a novoročních oslavách. „Jednou jsme hasili hořící elektrická vánoční světýlka, dvakrát adventní věnec. V jednom případě se dokonce požár rozšířil tak, že zasáhl střechu rodinného domu,“ říká mluvčí HZS Olomouckého kraje.
Čtvrtek, 12. ledna 2023, 14:47
Odpůrců zábavní pyrotechniky v posledních letech přibývá, proti ohňostrojům a petardám se dlouhodobě staví i mnozí zdravotníci. Ti na urgentním příjmu i specializovaných pracovištích řeší devastující úrazy, které mohou vybuchující prostředky lidem...
Počet případů za letošní listopad a část prosince už převýšil čísla z roku 2023. „Letos jsme už zasahovali u 122 požárů, a to ještě vánoční svátky nezačaly! Už jsme řešili jeden požár od svíčky na adventním věnci, a to konkrétně v centru Olomouce v jednom z bytových domů,“ upozornila Lucie Balážová.
Ta s kolegy apeluje na opatrnost občanů a dodržování základních bezpečnostních pravidel. Mezi ně se řadí například neponechávání zapálených svíček bez dozoru, nakupování certifikovaných elektrických světelných dekorací a zábavní pyrotechniky. S ohňostroji, petardami a dalšími pyrotechnickými výrobky by v žádném případě neměli manipulovat děti a osoby pod vlivem návykových látek či alkoholu.
Předvánoční období je také sezonou uzení masa a dalších pochutin. „V mnoha rodinách patří k jedné z důležitých vánočních tradic. Připomínáme proto, že při uzení se manipuluje s otevřeným ohněm, takže byste při něm měli být obezřetní, abyste předešli případnému požáru. Jen během letošní sezóny jsme vyjeli v kraji již ke třem požárům udíren. Zasahovali jsme v Hnojicích, kde na udírně praskla betonová deska nad topeništěm. Na ní bylo uskladněno palivové dřevo, kvůli němuž se následně požár rozšířil. Majitel začal hasit, naše jednotky si poté zásah převzaly a požár zlikvidovaly,“ uvedla mluvčí hasičů s tím, mezi nejčastější příčiny požárů u těchto zařízení patří skladování hořlavých materiálů v blízkosti topeniště udírny nebo kouřovodu a vznícení mastnoty či nečistot.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.