Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Pátek 27. prosince 2024  |  Svátek má Žaneta
Bez reklam

Záložní jednotky pro nejmodernější stíhačky páté generace F-35 budou z Hluboček u Olomouce

Společnost Honeywell Aerospace z Hluboček u Olomouce se bude podílet na výrobě a servisu záložní energetické jednotky PTMS pro americké letouny páté generace F-35. Prestižní zakázka souvisí s dohodou o průmyslové spolupráci na pořízení 24 nejmodernějších amerických letounů F-35 pro českou armádu.

Kontrakt potvrdilo vedení firmy Honeywell Aerospace, jeho hodnotu však společnost nezveřejnila. Zařízení PTMS kombinuje funkce záložní energetické jednotky, nouzové jednotky, systému kontroly prostředí a systému tepelného managementu letounu F-35. 

Dohodu s americkým výrobcem Lockheed Martin v říjnu podepsaly celkem tři české subjekty, výzkumné centrum HiLASE Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, společnost Honeywell International, která je mateřskou firmou Honeywell Aerospace Olomouc, a konsorcium Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu a Českého vysokého učení technického.

"PTMS je jediný systém svého druhu nasazený do operačního použití. Jeho spolehlivost a odladěnost se prokázala během 957.000 letových hodin na více než 1080 letadlech F-35, které byly dosud dodány zákazníkům," uvedlo vedení firmy Honeywell.

Honeywell u Olomouce posílí výrobu pro supermoderní stíhačky F-35. Uzavřel dohodu s Lockheed Martin

V Mariánském údolí u Olomouce by se mohla posílit výroba dílů pro pohony stíhaček F-35, které chce vláda koupit pro českou armádu. Naznačuje to nedávno podepsané memorandum mezi společnostmi Honeywell a Lockheed Martin. U Olomouce se dílce do...

V polovině prosince závod Honeywell v Hlubočkách navštívili zástupci společnosti Lockheed Martin, aby oficiálně zahájili dohodu o průmyslové spolupráci. "Tato dohoda podtrhuje roli společnosti Honeywell jako klíčového technologického partnera programu F-35 a definuje závod společnosti v Hlubočkách jako důležitou součást globálního dodavatelského řetězce programu F-35," stojí ve zprávě firmy Honeywell.

Závod v Hlubočkách má dlouhou tradici technologických inovací pro letecký průmysl. V roce 1951 začal vyrábět díly pro proudové motory letadel Mi-15 a později pro letouny L29 Delfín, L39 Albatros nebo turbovrtulový letoun L410. Honeywell kromě lokality v Hlubočkách provozuje v Brně výzkumné a vývojové středisko pokročilých technologií a inženýrství.

Pořízení 24 letounů F-35A Lightning II schválila vláda na konci loňského září, v lednu ho potvrdila podpisem memoranda. V celku za ně zaplatí 150 miliard korun, jedná se o nejdražší český armádní nákup. Součástí je také průmyslová spolupráce v podobě 11 projektů se společností Lockheed Martin a tří projektů s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich má 13 českých podniků a univerzit a to ve čtyřech oblastech, výroba komponent, výzkum a vývoj, pilotní výcvik a údržba, servis a opravy. Celková hodnota projektů spolupráce přesáhne 15 miliard korun.

Letouny F-35 nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. První stíhačky F-35 mají být hotové v roce 2029. Do ČR by měly první stroje přiletět v roce 2031, všechny dorazí do roku 2035. Celkové náklady na pořízení a provoz F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto aerospace.honeywell.com

Štítky ČR, USA, stroje, armáda, F-35, výroba, jednotka, PTMS, stíhačka, Honeywell Aerospace, Hlubočky, Lockheed Martin F-35 Lightning II, výroba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Záložní jednotky pro nejmodernější stíhačky páté generace F-35 budou z Hluboček u Olomouce  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.