Nedaleko vstupu do olomoucké zoologické zahrady se rozběhly práce na revitalizaci jednoho z výběhů. Popraskaná skla menšího pavilonu vymění pracovníci za nová, do upraveného prostoru se přestěhují lemuři – vari černobílí. Zoo Olomouc je významným chovatelem tohoto kriticky ohroženého druhu.
V sousedství Pavilonu opic v Zoo Olomouc prochází úpravou původní výběh malajských medvědů. „Změny nejvíce pocítí černobílí, neboť právě pro ně se výběh upravuje. V následujících týdnech dojde k výměně veškerých popraskaných skel. Lemuři se tak budou brzy moci přestěhovat z dnes již pro svou skupinu nevyhovujícího chovatelského zařízení, neboť nároky na jeho kvalitu i velikost s postupem času vzrostly,“ říká mluvčí oblíbeného areálu na Svatém Kopečku Iveta Gronská.
Pátek, 28. března 2025, 20:21
Novou akvarijní expozici a zejména důležité prostory pro vzdělávací programy získá Zoo Olomouc díky chystané budově zvané Loděnka. Pro výstavbu již začala příprava území, což zahrnuje také kácení stromů. Jedinečná budova v areálu na Svatém Kopečku...
Olomoucká zoo se řadí mezi významné chovatele lemurů vari, od roku 1990 přišlo na Hané na svět 42 mláďat. Ve všech evropských zahradách se přitom například v 2023 narodilo celkem jen 11 mláďat. „Vzhledem k tomu, že je vari lemurem, který se ze všech unijních zoologických zahrad v republice rozmnožuje pravidelně pouze v Zoo Olomouc a v Zoo Ústí nad Labem, těší nás, že v rámci welfare získá lepší prostor,“ podotkla k aktuálním přípravám lemuřího stěhování zooložka Jitka Vokurková.
V jediné přirozené domovině čelí lemuři vari, podobně jako většina místních poloopic, hrozbě vyhynutí. Kvůli kácení ubývá lemurům životní prostor. Jejich potravu tvoří různé plody, listy, nektar, houby či semena, která roznáší po pralese a přispívají tak k jeho obnově. „Pohybuje se převážně v korunách stromů a je jediným primátem, který si za účelem rozmnožování staví hnízda. V těch ponechává mláďata, která první dva týdny hlídají oba rodiče. Někdy rodí svá mláďata i více samic do jednoho hnízda. Při přesunu je přenáší v zubech jako kočka. Vari mívá největší počet mláďat, ze všech lemurů, obvykle bývají dvě až tři,“ přiblížila mluvčí Gronská.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám