Přes pětatřicet starou situací uvalení vazby na Milana Tomise, který coby svědek Jehovův odmítl nastoupit v roce 1989 na vojenské cvičení, se zabýval olomoucký okresní soud. Čtyřiašedesátiletého muže, který ve vězení strávil i období sametové revoluce, soud očistil, tehdejší rozhodnutí vojenského prokurátora označil za nezákonné.
Milan Tomis skončil od října roku 1989 téměř na dva měsíce ve vazbě, protože odmítl kvůli na základě svého svědomí nastoupit na vojenské cvičení. Na svobodě jej omezil tehdejší vojenský prokurátor Igor Stříž, pozdější nevyšší státní zástupce. Muž tak strávil ve vězení i období sametové revoluce. Tomis je tak dnešním dnem soudně rehabilitován, řekl novinářům olomouckého okresního soudu Jakub Kučera. Případ starý více než 35 let objevil v archivu advokát Lubomír Müller, který má obdobných případů na kontě stovky. Tomis se jednání neúčastnil.
Podle soudce Kučery je případ starý 35 let specifický tím, že muž byl do vazby poslán v období sametové revoluce. Během jednání uvedl, že je lepší jednat o obdobných případech pozdě než později či nikdy. „Zákon otevírá možnosti těmto osobám, které byly zpětně nezákonně omezeny na osobní svobodě, aby byly soudně rehabilitovány, k čemuž dnes pravomocně došlo. Osoba je očištěna, potenciálně přichází v úvahu náhrada škody po státu, pokud jí nějaká vznikla,“ řekl soudce.
Nyní čtyřiašedesátiletého muže poslal tehdejší vojenský prokurátor Stříž do vazby 17. října 1989, neboť odmítl nastoupit vojenské cvičení na základě svého svědomí a odmítal i do budoucna vykonávat vojenskou službu. Muž je člen církve Svědci Jehovovi. Vazbu na něj podle advokáta uvalil z obavy, že při ponechání na svobodě bude obviněný pokračovat v trestné činnosti. Události 17. listopadu 1989 tak muž prožil ve vězení, na svobodu jej soud propustil 30. listopadu 1989 s tím, že vazební důvody pominuly. Odsouzen už nebyl, jeho stíhání zastavil prezident Václav Havel.
Čtvrtek, 27. března 2025, 12:18
Uniklé přístupy do e-mailových schránek zneužila k okradení více 110 lidí i firem osmadvacetiletá žena z Ostravska, kterou se podařilo dostihnout olomouckým kriminalistům. Pachatelka se před spravedlností ukrývala na Tenerife, své oběti připravila o...
Na tom, že byl muž zbaven osobní svobody nezákonně, se dnes během jednání shodli obhájce i státní zástupce Jaroslav Rašendorfer. „Těch případů je poměrně dost, já sám jsem jich posuzoval spoustu. Je třeba napravit nedostatky z dřívějška a to konáme,“ řekl novinářům žalobce. Zastal se i svého kolegy, který Tomise poslal před 35 lety do vězení v pozici vojenského prokurátora. „Byl v té době prokurátor vojenské obvodové prokuratury a postupoval podle tehdy platných zákonů a podle toho, jak se tehdy vykládaly. Z pohledu tehdejší doby postupoval podle mě zákonně. To, že výklad práva byl poplatný té době, je pravda,“ komentoval Rašendorfer.
Podle Müllera případ dosud meritorně projednán nebyl. „Až dnes soud vyslovil, že to počínání vůči panu Tomisovi bylo zcela nezákonné. Dnešním dnem je tak znovu plně bezúhonným občanem,“ uvedl Müller. Doplnil, že má nárok na odškodnění, které by však v jeho případě bylo zcela minimální.
Soudy od roku 1990 podle Müllera řešily stovky obdobných případů týkajících se svědomí v konfrontaci s povinností vykonat vojenskou službu, ve většině případů šlo o členy církve Svědci Jehovovi. „Jen u Nejvyššího soudu jsme měli přes 300 případů, další případy byly poté i na Slovensku,“ přiblížil advokát Müller s tím, že případy se zabývaly soudy různých úrovní. Úspěšnost odhadl na 95 procent.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám