Důležité domovy pro vzácné druhy. V Litovelském Pomoraví i v Žebračce ožívají nové tůně

Autoři | Foto Jakub Miřijovský

Příznivé životní podmínky pro obojživelníky a další živočichy skýtá celkem 24 nových tůní, které nechala Agentura ochrany přírody a krajiny vytvořit v Litovelském Pomoraví a v národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova. S příchodem jara se v místech drobných stojatých vod objevili skokani, ropuchy i čolci.

Více než dvacítka tůní vybudovaných na Olomoucku a Přerovsku představuje významné doplnění současné krajiny, drobných prohlubní zatopených vodou vzniká podle odborníků přirozeným způsobem málo. „Napřímené vodní toky ztratily schopnost vytvářet slepá ramena a většina mokřadů byla odvodněna a přeměněna v pole. Člověkem vytvořené tůně tedy obnovují krajinu v nivách řek, která byla kdysi plná přírodních tůní,“ uvádí mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) Karolína Šůlová.

S příchodem jara nový ekosystém v oblasti tůní ožívá. „Jako první se v tůních objevili skokani štíhlí, kteří zde nakladli již přes sto snůšek, překvapivě je však hned vzápětí následovali také ropuchy obecné a dokonce i čolci velcí a kuňky obecné. Další nárůst počtu druhů je očekáván v následujících letech, kdy tůně začnou více zarůstat vodní vegetací,“ komentovala mluvčí AOPK.

Obtížná oprava je u konce. Údolí Bílé Opavy po ničivé povodni znovu vítá výletníky

Náročný proces zpřístupnění žluté trasy v údolí Bílé Opavy nedaleko Pradědu v Jeseníkách je úspěšně dokončený. Vyhledávaná stezka se žebříky a úseky nad vodopády musela být zavřená po povodních, které zničily mostky a další prvky. Oprava nebyla...

Vedoucí Správy CHKO Litovelské Pomoraví Jan Koutný upřesňuje, že skokani štíhlí se jako zástupci skupiny takzvaných hnědých skokanů rozmnožují mezi prvními, často už v březnu. „Ukazuje se, jak důležité bylo umísťovat do tůní kmeny a větve stromů, na ty totiž skokani štíhlí své snůšky přilepují,“ přiblížil na webu AOPK.

Existence drobných stojatých vod je zásadní i třeba pro vážky a další obojživelníky. „Osluněné tůně obývají rovněž dnes již vzácné druhy, například vodní rostlina žebratka bahenní, vážka jasnoskvrnná, čolek velký nebo kuňka obecná. Drobné vodní plochy zvyšují přírodní rozmanitost v naší krajině a je proto důležité nové tůně vytvářet, chránit je a věnovat jim adekvátní péči,“ upozornila mluvčí Šůlová.

„Nové tůně mají různou hloubku a členité břehy s pozvolným sklonem. Některé vysychají, voda se v nich udrží jen zjara nebo po větších deštích. Takové tůně osídluje zase jiné spektrum rostlin a živočichů, kteří jsou na vysychání adaptováni, jako například střevlíček pobřežní nebo šídlatka brvnatá. Vysychání navíc reguluje množství invazních nepůvodních druhů ryb, jako střevlička východní nebo karas stříbřitý,“ poznamenal Jan Koutný.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Příroda, ochrana přírody, obojživelníci, tůně, nové tůně, Litovelské Pomoraví, Žebračka, Olomouc, Přerov, Olomoucký kraj, AOPK, Agentura ochrany přírody a krajiny

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.