FOTOGALERIE: Vojenská kolona i bojové akce u řeky Bečvy. Přerov slavil Den vítězství

Autoři | Foto Stanislav Heloňa, Jan Pořízek

Konvoj historických vozidel, bojové ukázky i pietní chvíle. Také Přerov si připomněl 80. výročí konce druhé světové války nejen u pomníků, ale také u řeky Bečvy. Kluby vojenské historie vybudovaly na obou březích dobové tábory a přiblížili lidem dění a život v roce 1945.

Uplynulo 80 let od masakru v Javoříčku. Nacisté v obci na Olomoucku zastřelili 38 mužů

Místem jedné z nejtragičtějších událostí druhé světové války v českých zemích se stala 5. května 1945 vesnice Javoříčko nedaleko hradu Bouzova na Litovelsku. Jen pár dní před osvobozením regionu příslušníci nacistického komanda zastřelili 38 mužů a...

Ve větším rozsahu se rozhodlo město Přerov oslavit 80. výročí konce druhé světové války v Evropě. Kromě významných pietních aktů byl čtvrteční sváteční program rozmanitější. Radnice na přerovský Den vítězství vyčlenila 450 tisíc korun. „Od rána mohli lidé vidět tábor Rudé armády a na druhé straně wehrmachtu s esesáky. Následovala okružní jízda vozidel po městě,“ řekl k dopolednímu bloku jeden z hlavních organizátorů Josef Huvar z Klubu vojenské historie Přerov. Menší konvoj s desítkou dobových vozidel obou znepřátelených stran projel městem a zhruba stovka uniformovaných účastníků se začala připravovat na odpolední bojovou ukázku.

Scénář střetu zahrnoval oba břehy Bečvy, od centra města se jednotky převalily přes most do Bezručovy ulice, kde pak bojová akce skončila. Mezi nejtěžší kalibry v ukázce se zařadilo lehké pěchotní dělo IG18 na německé straně či obrněný vůz SdKfz 222 a na straně Rudé armády pak byla nejtěžší zbraní protitanková puška, jednotky využily zejména kulomety a pušky. „Rudá armáda potlačila protivníka spíše masou pěchoty. První část ukázky byla inspirovaná přerovským povstáním, abychom lidem ukázali, co se tady dělo. Druhá část pak byla zaměřená na boje na Moravě, v Přerově už mosty byly vyhozené do povětří, tak abychom nedělali úplně science fiction. Ale bojové ukázky jsou samozřejmě upravené pro publikum, je to určité vystoupení,“ popsal Josef Huvar z KVH Přerov.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Den vítězství, historie, druhá světová válka, Přerov, bojová ukázka, vojenský konvoj, kolona, Olomoucký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.