Tři vysoké jeřáby se tyčí nad stavbou superpavilonu B v areálu Fakultní nemocnice Olomouc a zapojují se do čilého stavebního ruchu. Podle zástupců největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě probíhá budování klíčového objektu v souladu s plánem. Obrovská budova má být hotová přibližně za tři roky, navazovat na ni budou ještě další klíčové záměry nemocnice.
Stavba pavilonu přezdívaného podle předchozí zdemolované budovy Franz Josef, je rozdělená do čtyř dilatačních celků. „Ty jsou v různém stadiu výstavby a na staveništi se denně pohybuje 60 až 70 pracovníků,“ informoval o největší investici v historii FN Olomouc její mluvčí Adam Fritscher. Hodnota investice společně s nejmodernějším vybavením zřejmě překročí částku čtyři miliardy korun, o náklady se podělí nemocnice ze svých zdrojů a ministerstvo zdravotnictví.
„V první dilataci už stavíme železobetonové sloupy a stěny druhého podzemního podlaží, ve druhé jsme o úroveň níž – tam právě dokončujeme stěny a sloupy třetího podzemního podlaží,“ přiblížil na webu olomoucké nemocnice František Valíček, vedoucí Odboru investic FN Olomouc s tím, že ve třetí dilataci aktuálně probíhá pokládka hydroizolace pod základovou deskou, jejíž betonáž je naplánována na 24. května 2025. „Ve čtvrté části stavby se už pokládá strop nad třetím podzemním podlažím – konkrétně ocelové delta nosníky a předpjaté dutinové panely,“ specifikoval Valíček.
Obestavěný prostor nového pavilonu dosáhne více než 204 391 metrů krychlových, osmipodlažní budova bude tedy ještě rozsáhlejší než původní rozsáhlý objekt. Staveniště o ploše 80 x 105 metrů sahá až osm metrů pod zem, v nejnižším patře bude parkoviště pro přibližně 150 vozidel. Základová deska celkově pojme 600 kubíků betonu a 650 tun oceli. Následovat pak bude postupné betonování stěn a stropů nadzemních podlaží. „Ve třetí dilataci jsme vlivem náročnějších detailů v založení stavby nabrali drobné zpoždění, které bude v následujícím měsíci vyrovnáno. Ve zbývajících dilatačních celcích vše běží přesně podle harmonogramu, bez zpoždění či zásadních komplikací. I přes složitost celé realizace držíme pevně stanovené tempo,“ ubezpečuje František Valíček.
Na budovu nového Franze Josefa mají navazovat další zásadní projekty, které přispějí k rozvoji fakultní nemocnice. „Po dokončení hrubé stavby budovy B se chceme bez otálení pustit do dlouho očekávané a nutné výstavby nového sídla Porodnicko-gynekologické kliniky, takže nás čekají náročné roky jak pro zaměstnance nemocnice, tak pro její pacienty a návštěvníky. Věřím, že vše ale zvládneme a že těch pár let nepohodlí a dopravních a logistických komplikací bude bohatě vykoupeno moderním zázemím pro špičkovou léčebnou péči, kterou chce nadále poskytovat,“ uvedl již dříve ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík.
Úterý, 29. října 2024, 15:11
Mimořádným milníkem v historii Fakultní nemocnice Olomouc se stane dokončení stavby superpavilonu B, který v těchto týdnech začíná postupně vznikat v místě zdemolovaného objektu přezdívaného Franz Josef. Rozsáhlá stavba bude v řadě ohledů...
Klíčový projekt přinese navýšení komfortu pro pacienty i personál, umožní i lepší součinnost jednotlivých zdravotnických oborů a pracovišť. „Do vznikajícího nového pavilonu B se po jeho dokončení přestěhují kompletně čtyři kliniky, a to Neurologická, Neurochirurgická, Ortopedická a Traumatologická. Své provozy do něj rozšíří také urgentní příjem, Radiologická klinika, Centrální operační sály a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. V budově vznikne mimo jiné deset operačních sálů, tři sály pro jednodenní chirurgii se zázemím pro dospávání a jednotka intenzivní péče pro jmenované lůžkové obory. Celkem zde bude umístěno 273 lůžek pro pacienty a řada specializovaných lékařských přístrojů včetně angiografických systémů,“ shrnul loni ekonomický náměstek ředitele FN Olomouc Tomáš Uvízl.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám